| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa devin astrolog medical? Vreau sa studiez astrologia medicala.Am văzut recent că există și eu sunt atras și de astrologie (+Univers,ezoterism, stele, planete,) și de sănătate iar astrologia medicala ar putea să mi se potriveasca mănușă poate, in viitor.Eu acum aștept manualul de astrologie pe care l-am comandat ca sa mă apuc sa studiez domeniul asta, astrologia care a început să mă atragă.

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Nu te mai uita la cărți ce se vând la colț de stradă(chiar și de pe net), de multe ori, eu ca student la medicină am gasit numai prostii pentru copii de 10 15 ani, dacă nu caut un anumit atlas, multe sunt facute să se vândă sau sunt destinate copiilor, dacă ai auzit de cărțile cu titlul cum am avut eu succes:
Nu există mai mare clickbait, singurele carți ce merită citite de la ei sunt opere literare sau dacă vrei să dai la o faculate :teste admitere.La facultate carțile, fie sunt vândute de facultate,fie de un xerox apropiat pentru a nu-l stoarce pe student de bani,nu se duc cărțile în lume,fiecare faculate are propriile carți și profesorii universitari le publică,singurele cărți ce se publică larg sunt cele de la liceu în jos deoarece toți elevii au nevoie de ele,dar munca universitară costă.Nu o să trimită lumii cărțile. Plus că fiind un tudent un medicină pot să-ți spun verde în față astrologia și medicina se combină, cum se combină, portofelul meu cu o piscină,dacă vrei să arunci banii și timpul în piscină(referire la nalogia mea nu e vina mea eu te-am atenționat)
Oamenii din vechi timpuri au încercat să vede semne în nori,stele,etc. atunci cand un vulcan a erupt se temeau că au supărat un zeu. Astrologia este ficțiune, în trecut oamenii se duceau și la vrăzitoare să le ghicească în palmă, și de multe ori, ele nu spuneau decât minciuni bazate pe speculații și totuși oamenii or crezut și multe relații s-or rupt,Dacă vrei astrologie nu trebuie decat să asociezi caderea unei monede cu un eveniment, sa zicem că jumatate din ce este scris despre zodia mea mi s-a întamplat și jumătate celorlalte zodii(daca era specific zodiei atunci de ce îl au toți? tocmai pentru ca este ceva ce au toți face zodiile așa de prezicătoare,așa am să scriu și eu ziua urmatoare ai să faci micul dejun și ai să te uiți la televizor și probabil nu o să te intereseze comentariul acesta, am prevazut viitorul?) ),televiziunea se folosește de asta doar pentru a face bani(populația nascută în o generație se comportă în un anumit mod din cauza parinților, stresului,școala, technologia, libertatea razboiul sau lipsa sa etc., dacă vrei să scrii prognoza zodiacală probabil trebuie sa lucrezi la stiri sau presă(habar nu am cine le face dar probabil este un post de la stiri) dacă pe tine te interesează în schimb astrologia din punct de vedere ștințific trebuie sa o vezi din punct de vedere istoric, astrologia nu are valoare ca stiință în afară domeniului istoric (să studiezi cum a apărut, cine a denumit-o etc.)
Dar aș vrea să-ți sugerez antropologia mai bine:se ocupă cu studiul omului, cultura umană societatea umană. Dacă te pasionează stelele atunci nu poți decât să alegi astronomia.
Dacă vrei să știi ce domenii exstă uitate la fiecare facultate și apoi la fiecare specializare de la fiecare faculate până alegi ceea ce vrei.

2 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Astrologia e doar o minciuna. Intelege odata.

| bookofknowledge a răspuns:

Și mai am câteva mesaje(dacă nu vrei să dai un raspuns penibil îți recomand să citești mai întâi ceea ce am scris mai jos (deoarece am impresia că o să citești mai întâi acest mesaj sau o parte din el )astrologia a murit acum multe secole,oamenii se foloseau de stele pentru a naviga,dar totuși oamenii din acele vremuri ucideau copii deoarece aveau impresia, că vor primii binecuvântarea zeilor, dacă doar citești puțin despre istoria astrologiei, ai vedea faptul că astrologia insemna de fapt venerarea zeităților planete, în babilon, jupiter sau zeul Marduck cel mai puternic zeu al lor, și restul astrologiei din istorie nu a fost mai presus, ea e coniderată mai mult o artă decât știință. Si este folosită mai mult a entertainmaint sau ca metoda de a stoarce oamenii de bani. Oricum dacă chiar vrei să studezi astrologia ca astrologie, deoarece nu e ștință trebuie să mergi la o persoană care se ocupă de asta exact cum se duce hoțul să învețe de la hoț.