| McHoff a întrebat:

Cum pot sa devin toxicolog? Am cautat pe google dar nu am gasit raspunsuri. Da-ti si ceva link ajutator big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Toxicologia este o specializare ocupationala pe care o dobandesti fie urmand un master, fie practicand-o intr-un laborator.Respectiva ocupatie poate fi atasata mai multor domenii de activitate: ecologie, medicina legala,siguranta alimentului,farmacologie,chimie,biologie, protectia mediului.

Accesul la un master,oricare ar fi, este conditionat de obtinerea unei diplome de licenta ----adica, inainte de a aplica pentru un master trebuie sa fi absolvent cu diploma de licenta al unei facultati.

Deci, poti practica intr-un laborator de toxicologie( de control/determinari sau de de cercetare) numai daca esti absolvent cu diploma de licenta fie in medicina umana sau veterinara,fie in farmacie,fie in biologie, fie in chimie-inginerie biochimica, fie( probabil, nu stiu sigur!) in protectia mediului si ecologie.

P.S. din ceea ce stiu, prea putine facultati din Ro au, in oferta lor de master, toxicologia.In schimb, un asemenea master poate fi gasit cu usurinta in oferta universitatilor din alte tari ( mai vestice!).

| McHoff explică (pentru alessia5158):

M-am informat si toxicologia se invata si la Universitatea de Farmacie parca in anul 4, si da dupa exista master-ul de toxicologie

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu exista toxicolog.
Wikipedia : Toxicologia este o ramură a biologiei, ce se ocupă cu studierea efectelor adverse provocate de diferite substanțe chimice sau agenți fizici asupra organismelor vii...
Trebuie sa urmezi facultatea de biologie, eventual chimie.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Spune mai exact ce inseamna toxicolog ce presupune asta?