| ginnungagaap a întrebat:

Cum pot sa ma angajez in industria jocurilor ( de preferat afara)? Sunt in clasa a 11a si nu prea ma vad folosind informatica, doar la un nivel mai scazut. Ma pricep la matematica dar nu poti construi un viitor cu ea doar cu ajutorul fizicii. M-am gandit la asta deoarece cam asta as vrea sa fac in viitor. Cunostinte de informatica am, dar medii.

Răspuns Câştigător
| KilluaSenpai a răspuns:

In primul rand pune-te si invata informatica, trebuie sa stii foarte multa daca vrei sa te angajezi ca si game developer la o companie mare (gen EA, Ubisoft) iar la matematica e de ajuns un nivel mediu.Mai exista optiunea de game tester in care esti platit sa te joci.Aici nu ai nevoie de mate/info ci trebuie sa ai cunostinte bune de engleza si sa fii atent la detalii dar ai un salariu MULT mai mic fata de game developer.
Mai jos ai un link catre job de game tester la EA:
https://www.bestjobs.eu/ro/firme/electronic-arts-romania

1 răspuns:
| Neamț_Kevin_2002 a răspuns:

Și eu vreau sa ma duc in industria de jocuri atunci dacă mergi in America de exemplu sunt exprese in care te pune sa te joci la cele mai noi jocuri care sunt sau care vor ieși cu o limita de ieșire mai rapida casa accesezi aceasta cale ai doua variante sau asta cred eu in primul rând poți deveni youtuber fiind bun la mate și informatica sau sa te angajez la un Game Center opinea mea ar fi bine prima varianta te faci youtuber ieși și cu bani de buzunar și ești și la conferințe de jocuri ....etc și ieși cu mult înainte de cât sa te angajez

Sper ca ti-a fost folositor