| SoMeBoDy123 a întrebat:

Cum poți ajunge in centrul de perfecționare a polițiștilor din Slatina?

4 răspunsuri:
| AndySe19 a răspuns:

Poti fi putin mai explicit? adica cum poti ajunge fizic sau cum ca nu inteleg?

| SoMeBoDy123 explică (pentru AndySe19):

Adica dacă faci o scoala de poliție sau academie cum te poți înscrie și in acel centru

| AndySe19 a răspuns:

Inscrierea in Centrul de Perfectionare a Politistilor din Slatina (CPPL Slatina) se poate face doar dupa absolvirea unei institutii de invatamant superior cu profil juridic, precum Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" sau Facultatea de Drept a unei universitati acreditate.

Dupa finalizarea institutiei de invatamant superior cu profil juridic, absolventii trebuie sa urmeze un program de formare initiala pentru agenti de politie organizat de Inspectoratul General al Politiei Romane (IGPR), dupa care pot aplica pentru o pozitie de politist in cadrul Politiei Romane.

Dupa ce au devenit politisti, acestia pot aplica pentru a participa la diverse cursuri de formare si perfecționare organizate de CPPL Slatina, cum ar fi cursurile pentru ofiteri de politie, cursurile de detectivi sau cursurile de investigare a infractiunilor. Acestia trebuie sa fie selectati si propusi de catre superiorii lor pentru a participa la aceste cursuri de formare.

Pentru a fi eligibili pentru inscrierea la CPPL Slatina, politistii trebuie sa aiba performante bune in munca lor, sa fie motivati si sa aiba un interes deosebit pentru perfectionarea profesionala si dezvoltarea abilitatilor lor in cadrul Politiei Romane.

| SoMeBoDy123 explică (pentru AndySe19):

Salut! Si sunt polițiști care se scriu in acest centru?