| Lacramioara_6794 a întrebat:

Cum poti deveni medic terapeut, ce facultate trebuie sa urmezi?(adica cel care se ocupa cu terapia persoanelor care sufera de autism sindromul down etc.)

Răspuns Câştigător
| prisoncomro a răspuns:

Psihoterapeutul este un psiholog sau un medic specializat in psihoterapie. Psihologul sau psihiatrul nu sunt acelasi lucru cu psihoterapeutul. Psihologul sau psihiatrul nu au calificarea necesara pentru a se ocupa de psihoterapie sau consiliere. Pentru a deveni psihoterapeut, psihologul sau psihiatrul trebuie sa urmeze un program de formare in psihoterapie, echivalent studiilor postuniversitare, care are durata de 4-9 ani, functie de specializare si tipul/ tipurile de psihoterapie studiate. Programele de formare in psihoterapie sunt oferite de catre asociatiile de psihoterapie afiliate Federatiei Romane de Psihoterapie si Colegiului Psihologilor din Romania.

Treptele de competenta in psihoterapie sunt: consilier sub supervizare, consilier, psihoterapeut sub supervizare, psihoterapeut, si psihoterapeut formator si supervizor.
Oricum, primul pas e facultatea de medicina.