| marius577 a întrebat:

Cu ce se ocupa un software developer si ce facultate trebuie sa urmezi pentru a putea deveni unul.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Des13 a răspuns:

* Creeaza aplicatii, programe (in java, visual c++.)... acum depinde si unde lucreaza.(la partea asta mai poti da si un search pe google laughing )
** trebuie sa urmezi o facultate de informatica, sau automatica. (ceva de profil informatic), insa nu ai nevoie doar de facultate, iti recomand cat esti la liceu, sau pana in anul 2 de facultate sa inveti bine un limbaj de programare (gen c++, python si care mai e de actualitate. vezi ce se cauta pe ejobs) si sa incerci sa faci anumite aplicatii simple, exersand ajungi mai bunhee hee.
*** acum si eu ma chinui sa invat c++, apoi sa invat sa folosesc winapi si opengl, am vazut ca in brasov a aparut un program pentru studenti: LMS training center unde te pregatesc pentru asa ceva, s-ar putea sa mai fie o editie si la anul happy