| XxKAMELIAxX a întrebat:

Cum sa ma fac politista? Adica nu stiu ce academie trebuie sa urmez..ma puteti ajuta un pic? Exista politie nu stiu de care, nu stiu de care..mentionez ca sunt fata.
Si la ce se castiga mai bine? La profesori sau la politisti?(Si cat se castiga?)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru detectiv particular trebuie sa faci un curs de o luna la care primesti un atestat,dar partea grea incepe dupa asta când ai de facut analize medicale,autorizatie de functionare,si ai nevoie si de aparate din alea jmechere de facut poze si ascultat in infrarosu,ca sa poti lucra si noaptea,cand merge ea la amant sau el invers,plus ca e bine sa ai carnet de masina, masina, benzina sa bagi in ea, cand urmaresti subiectul, si multe altele.Deci e complicat.
Despre partea a doua cu FBI-ul, acolo e mai simplu, cred eu - trebuie sa inveti bine engleza, apoi pleci in America.Acolo cu diploma de bac de la noi cauti sediu lor,daca nu dai de el mai intrebi un om pe strada,si când ajungi acolo lasi o cerere la poarta,sau la receptie sa zic asa,in care scrii ca doresti sa devii agent,sau poti chiar bifa si casutele in dreptul la spion, dublu spion, dar nu pe aceea de asasin platit de guvern, ca la un moment dat daca vrei sa te retragi la pensie pune pe alta sa te elimine, cum am vazut in filme.Deci e bine sa te limitezi la agent sau dublu agent, zic eu.In rest la terminarea facultatii FBI poti opta pentru diferite sectii,cum ar fi aia cu fenomene paranormale,extraterestri si fantome,apoi aia cu sa patrunzi in mintea criminalului si sa ai viziuni,sau chiar sa vezi cum strangula el victima,iar daca vrei ceva mai simplu poti sa alegi sa lucrezi intr-un laborator unde analizezi probe sau la un centru de comanda de unde le spui celor de pe teren ce vezi pe ecranul unde se misca un punct rosu,care reprezinta masina suspectului in care voi ati implantat un dispozitiv de urmarire care pe la noi nu se gaseste in dotare politiei,dar poti sa il cumperi de pe olx.Ce trebuie sa fii tu atenta e pe cine intrebi pe strada cum ajungi la FBI,pentru ca poti sa dai peste unul care face trafic de droguri la colt de strada si mai apoi când ai sa lucrezi sub acoperire poate sa te recunoasca si ajungi sa te tina ostatica, sa te dea la schimb pe un traficant international, asta daca nu o sa ai un coleg agent indragostit de tine, care o sa vina sa te salveze si sa-i omoare pe toti, dupa care sa fugiti in lume cu valiza plina de euro luata de la traficantii cei rai.Plina de dolari am vrut sa zic, pentru ca acolo drogurile se dau in moneda nationala, la noi e in euro.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Macar pisicuta e draguta

| aXy99 a răspuns:

Academia de politie din Bucuresti, care e mai grea, faci 4 ani si iesi ofiter sau orice facultate cu profil 'politie locala' unde faci doar 3 ani si iesi subofiter.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce e aia facultate cu profil poliție locală rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, spre exemplu, sunt la facultatea de Drept si stiinte administrative, specializare DREPT. Unii sunt la specializarea POLITIE LOCALA. La asta ma refeream prin profil, la specializare.

| XxKAMELIAxX explică (pentru aXy99):

Te faci avocat/a? ^.^

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mi-ai dat nefolositor si eronat? Raspunsul ala este infailibil.

| aXy99 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Ramane de vazut. Nu m-am hotarat inca daca sa dau examen la INM (Institutul National de Magistratura) pentru postul de judecator sau sa dau la baroul din judetul meu. Ma mai gandesc.

| XxKAMELIAxX explică (pentru aXy99):

Eu ti-as recomanda la INM, doar ca nu sunt atat de experimenta ca tine si tu nu mi-ai zis daca vrei parerea mea, dar eu tot ti-am zis-o happy

| aXy99 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Pentru inceput e mai stabil dpdv financiar, dar in timp poti castiga mult mai mult ca avocat, examenul de la INM este putin mai difici, iar ca magistrat ai mai multe obligatii si interdictii. Vad eu ce-oi face. Orice in domeniul juridic m-ar multumi. Aproape.

PS: In caz ca vrei sa dai la Academia de politie din Bucuresti, te sfatuiesc sa te pregatesti din timp.

| XxKAMELIAxX explică (pentru aXy99):

Cu ce ar trebui sa ma pregatesc? Deja alerg doua ture dupa casa in fiecare zi.(Glumesc) =]]]]]]]]]]]]]]

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Aia e o facultate care nu-ți asigura un post, mai mult, aduni niște cunoștințe.
Și legat de ce ai spus cu INM, pot doar să râd.hee hee

| aXy99 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Atat la examenul scris, cat si la probele sportive. Poti cauta un profesor de sport care are experienta sa te cronometreze si sa te invete anumite lucruri. Si cand zic din timp nu inseamna sa te apuci cu 2-3 ani mai devreme.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus specializare POLITIE LOCALA, nu facultate. Licenta este in stiinte administrative, dar programul de studiu este POLITIE LOCALA.
Casca bine ochii aici: https://www.optiuni.ro/specializations/533

Decat sa mananci rahat (si nu turcesc), mai bine te informezi, te faci de chocapik, nu de alta. Mai si evaluezi gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Da, ea a întrebat cum devine polițistă. Aia e o specializare care nu ajută la nimic, sau aproape nimic.
E ca și cum aș face studii de securitate la facultatea de istorie, nu devin ofițer sri.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, omule, nu e asa. La acea facultate faci practica (chiar din primul an) la politia locala din diferite orase/comune, inveti meserie, te poti angaja dupa facultate, nu o faci degeaba. Am prieteni la aceasta specializare, stiu ce vorbesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Te angajezi prin concurs, pe posturi scoase la concurs din sursă externă, deci rahat.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

O spui de parca postliceala aia (care nici nu stiu daca se mai face) iti garanteaza un loc de munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Sunt 3 postliceale care te încadrează direct în corpul subofițerilor.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la academia de politie te incadreaza direct in corpul ofiterilor. Si la aceste facultati (cu specializarea politie locala) sunt sanse foarte mari sa gasesti un post de subofiter la tine in localitate, trebuie doar sa iti dai putin interesul.

Evaluarea ta este gresita, pripita, nu mi-ai adus argumente solide.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

laughing)))) nu mi-ai adus argumente solide laughing)))
Am mai auzit replica asta de la un personaj de tristă amintire pentru țara asta, sper că nu de acolo îți iei replicile

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre cine vorbesti, dar daca ai impresia ca am "replici", esti dus cu pluta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Eu sunt duslaughing

| aXy99 a răspuns:

Castigi mai multi bani ca politist, dar ca profesor poti da si meditatii. Depinde.

| ForeverAlone97 a răspuns:

De ce te gandesti la viitor inca din clasa a 8-a?

| XxKAMELIAxX explică (pentru ForeverAlone97):

Pentru ca trebuie sa ma gandesc la liceu..si liceul te leaga de facultate..si facultatea de viitor...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Poate la tine se aplica asta. Eu sunt la o facultate pe alt domeniu decat cel studiat in toti cei 12 ani de scoala.

| XxKAMELIAxX explică (pentru ForeverAlone97):

Adv spui.Doar ca materia din liceu(conteaza pe ce profil te duci, de asta exista atatea profile, nu?)se leaga de cea de facultate si asa devii cineva in viata fiind expert in ceva.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Asta cam asa e

| XxKAMELIAxX explică (pentru ForeverAlone97):

happy Bafta in viata!

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Mersi la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te faci politista trebuie sa urmezi o scoala de politie pentru agenti sau Academia pentru ofiteri,gasesti tot ce trebuie sa stii pe net,intri pe site-urile lor si vezi ce scrie pe acolo.Ce nu scrie e ca daca te faci agent te plimbi toata ziua cu loganul si poti intra pe Facebook ca sa pui poze cu tine in uniforma, iar daca ajungi ofiter nu e ca in filme sa scoti pistolul si sa tragi pana se termina gloantele, asta facea ala din „Greu de ucis„, dar el era mai motivat asa, pentru ca infractorul ii luase fata si nevasta ostatice.La noi inca nu s-a ajuns la situatii dintr-astea,nici urmariri cu zeci de masini distruse nu avem,dar nici bombe cu ceas care se opreste numaratoare inversa când taie politistul cablu in ultima secunda,iar avioanele nu aterizeaza pe autostrada, pentru ca nu avem autostrazi, si deci eroul nu poate sa aduca avionul in siguranta la sol, chiar daca ii impusca pe toti teroristii care l-au deturnat ca voiau in cont o suta de milioane de dolari si sa-l salveze pe teroristul lor sef inchis pe viata la noi in conditii foarte rele, cu televizor in camera si gratar pentru facut mici.Deci nu prea are farmec sa te faci politista, dar daca esti atrasa de aventura poti incerca detectiv particular sau ceva genul vanator de recompese, am vazut eu intr-o emisiune la americani cum unii mergeau si prindeau pe aia de erau cautati ca nu s-au prezentat la tribunal si deci erau un fel de urmariti general cum se zice la noi.Si vanatorii aveau si ei insigne si veste antiglont si cred ca si niste pistoale ce pareau adevarate.Ca si filmarile, de altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te dqlaughing)))

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Cum devii agent FBI? Sau detectiv particular?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Pentru detectiv particular trebuie sa faci un curs de o luna la care primesti un atestat,dar partea grea incepe dupa asta când ai de facut analize medicale,autorizatie de functionare,si ai nevoie si de aparate din alea jmechere de facut poze si ascultat in infrarosu,ca sa poti lucra si noaptea,cand merge ea la amant sau el invers,plus ca e bine sa ai carnet de masina, masina, benzina sa bagi in ea, cand urmaresti subiectul, si multe altele.Deci e complicat.
Despre partea a doua cu FBI-ul, acolo e mai simplu, cred eu - trebuie sa inveti bine engleza, apoi pleci in America.Acolo cu diploma de bac de la noi cauti sediu lor,daca nu dai de el mai intrebi un om pe strada,si când ajungi acolo lasi o cerere la poarta,sau la receptie sa zic asa,in care scrii ca doresti sa devii agent,sau poti chiar bifa si casutele in dreptul la spion, dublu spion, dar nu pe aceea de asasin platit de guvern, ca la un moment dat daca vrei sa te retragi la pensie pune pe alta sa te elimine, cum am vazut in filme.Deci e bine sa te limitezi la agent sau dublu agent, zic eu.In rest la terminarea facultatii FBI poti opta pentru diferite sectii,cum ar fi aia cu fenomene paranormale,extraterestri si fantome,apoi aia cu sa patrunzi in mintea criminalului si sa ai viziuni,sau chiar sa vezi cum strangula el victima,iar daca vrei ceva mai simplu poti sa alegi sa lucrezi intr-un laborator unde analizezi probe sau la un centru de comanda de unde le spui celor de pe teren ce vezi pe ecranul unde se misca un punct rosu,care reprezinta masina suspectului in care voi ati implantat un dispozitiv de urmarire care pe la noi nu se gaseste in dotare politiei,dar poti sa il cumperi de pe olx.Ce trebuie sa fii tu atenta e pe cine intrebi pe strada cum ajungi la FBI,pentru ca poti sa dai peste unul care face trafic de droguri la colt de strada si mai apoi când ai sa lucrezi sub acoperire poate sa te recunoasca si ajungi sa te tina ostatica, sa te dea la schimb pe un traficant international, asta daca nu o sa ai un coleg agent indragostit de tine, care o sa vina sa te salveze si sa-i omoare pe toti, dupa care sa fugiti in lume cu valiza plina de euro luata de la traficantii cei rai.Plina de dolari am vrut sa zic, pentru ca acolo drogurile se dau in moneda nationala, la noi e in euro.

| XxKAMELIAxX explică:

Doamna ne-a dat un test cu cateva intrebari ..asta nu e recapitulare.Se pare ca nu prea stii sa intelegi pe cineva si razi de persoane..mdeh..s-a inteles si,, cat de jalnic,, esti tu.