| Hadellutza a întrebat:

Cum se calculeaza media anuala? Se iau mediile semestriale si se impart la 2 sau se ia media anuala la fiecare materie, se aduna intre ele si se imparte la cate materii sunt? Nuj sigur si e f. f. f. important sa aflu...

Răspuns Câştigător
| katherine09 a răspuns:

Poti sa calculezi media anuala in doua moduri. Aduni toate mediile semestriale si imparti la numarul de medii, sau media de pe primul semestru o aduni cu media de pe al doilea semestru si imparti la 2. Rezultatul este acelasi indiferent de metoda pe care o alegi.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand se calculeaza media anuala la fiecare materie in parte(suma mediilor semestriale impartita la 2), apoi se aduna toate mediile si suma se imparte la numarul materiilor. Numai bine!

| continutfragil a răspuns:

Se aduna mediile generale de pe cele doua semestre si suma se imparte la 2.

| FunDa a răspuns:

Mediile anuale impartite la cate materii sunt!happy

| crazy125 a răspuns:

Trebuie sa le aduni prima data la fiecare materie pe ambele semstre si sa le imparti la 2. Dupa ce le-ai facut pe toate aduni rezultatele obtinute intre ele si le imparti la cate sunt.

| razvirzi a răspuns:

Ori asa ori asa tot acolo ajungi, deci e corecta oricare din ele

| ArmandOprisa a răspuns:

Media anuala este media aritmetica a mediilor anuale la fiecare materie.(se aduna toate si se impart la cate sunt)

| StillRuxi a răspuns:

Media anuala la fiecare materie, le aduni si rezultatul il imparti la numarul de materii! succes

| Hadellutza explică:

Multumesc muuuult la toti...love struck

| Rorothebest1 a răspuns:

Aduni toate mediile semestriale si imparti la numarul de medii, sau media de pe primul semestru o aduni cu media de pe al doilea semestru si imparti la 2