| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

Cum se calculeaza media anuala la tot?
Eu stiam ca de exemplu, daca ai la romana pe semestrul 1 : 8 si 10 se aduna si se impart la 2 si rezulta 9, iar pe semestrul 2: 10 si 9 tot asa si rezulta 9.5. Apoi, aceste rezultate se aduna si rezulta 9+10(9.5 s-a rotunjit)=9.5(nu se rotunjeste). Asa se face la fiecare materie in parte,apoi la sfarsit se impart la cate materii ai (in cazul meu,15, inclusiv purtarea)
Asa este?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este, ai dreptate, dar ai grija la materiile cu teza.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, așa se calculează (media provenită din suma mediilor din cele două semestre împărțit la 2 nu se rotunjește, cea semestrială se rotunjește)

| NAT0 a răspuns:

Ce?
Deci, după ce s-a terminat anul ai două medii la fiecare materie spre exemplu pe primul semestru la română ai 5, pe al doilea ai 7. Le aduni și le împarți la doi și dă 6, media anuală la română este 6. Faci exact ca la română la toate și apoi aduni toate mediile anuale adică la română cum e 6, faci în paranteză 6 + mate + restul închizi paranteza și împarți rezultatul din paranteză la numărul materiilor pe care le ai și o să-ți dea media pe clasa a Y a. (Dacă puneam X în loc de Y se înțelegea a 10 a)