| Narcis2007 a întrebat:

Cum se face admiterea la facultate?(facultatea de informatica din iasi i-l. c mai exact), dau vreun examen? si cum se face media de admitere?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Admiterea la Facultatea de informatica din iasi se face pe baza rezultatelor din liceu, astfel: 50% - nota de la Informatică sau Matematică obţinută la Bacalaureat; 20% - media generală obţinută la Bacalaureat; 30% - media generală a anilor de studii din liceu. Pot fi înscrişi fără admitere olimpicii la disciplinele Informatică, Matematică, Fizică, Chimie, conform metodologiei de admitere. Absolvenţii de liceu care au participat la Olimpiada Naţională de Informatică, Matematică, Fizică sau Chimie în clasa a XI-a sau a XII-a pot cere înlocuirea uneia dintre mediile luate în considerare la admitere cu nota 10.