| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e admiterea la facultate acum, in zilele noastre? Mai conteaza media 9-12 si bacalaureatul? Se da examen de admitere la facultate sau cum? Cum e admiterea? Dati-mi detalii va rog.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de facultate!

Spre exemplu, la ASE, pentru 2014 era valabilă povestioara de mai jos :

" 1. Care este modalitatea de admitere la ASE?

Admiterea la ASE în 2014 la facultate (ciclul licenţă) se face prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat şi a unui eseu motivaţional notat cu admis/respins. Este indicat să se urmeze structura eseului postată pe site la Anexa I din Metodologia de admitere la programele de studii universitare de licenţă iar eseul să fie semnat şi datat (Anexa I). Pentru facultăţile cu predare în limbi străine se susţine iniţial o probă de competenţă lingvistică eliminatorie pentru programele respective de studiu, notată cu calificativul admis / respins. Pentru calificativul admis este necesară acumularea a minim 50 de puncte din 100 posibile. Candidaţii admişi la proba de competenţă lingvistică sunt ierarhizaţi conform mediei de la bacalaureat." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

La alte facultăţi se dă examen scris la 1-2 materii, dificultatea subiectelor depinde de "nivelul"/renumele facultăţilor...

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Kumiko19 a răspuns:

Depinde la ce facultate. La unele facultati se intra cu scrisoare de intentie, la altele scrisoare+media de la bac, la altele se da examen, iar la altele examen + media de la bac.