| valentingb a întrebat:

Cum se face un C.V. "adevarat"? Am vazut un anunt in ziar azi, o anumita companie face C.V.-uri adevarate. Preturi mici, sanse mari, zic ei. Cum arata un C.V. din asta? Stiti vreun model care v-a impresionat?

Răspuns Câştigător
| FlyJack a răspuns:

- numele si prenumele;
- data si locul nasterii;
- adresa la domiciliu;
- numărul de telefon la care puteti fi contactat;
- starea civilă, numărul copiilor. Evitati să precizati că sunteti divortat(ă) sau in curs de divort. Nu indicati varsta copiilor, iar dacă aveti copii mai mici, nu subliniati că ati putea avea careva probleme cu regimul zilei de muncă sau alte probleme.

Aceste date se inscriu sub titlul precizat la p.1. Ele se inscriu direct, fiecare din alineat, de la capătul randului. Părtile distincte ale CV-ului nu se numerotează (in acest model aceasta se face pentru a putea distinge mai usor principalele aspecte ce trebuie abordate.

Studiile. La acest punct se vor descrie, în ordine cronologică inversă, denumirea scolilor absolvite, anul absolvirii, calificarea dobandită, media de absolvire (dacă considerati că merită să fie mentionată sau daca se impune). Se mentionează si cursurile de calificare, recalificare, perfectionare, specializare, dar numai cele care sînt direct legate de locul de munc㠓tintit” si care pot să vă mărească sansele obtinerii locului de muncă pentru care candidati.
Prezentarea fiecărei forme de invătămînt se va face din rand nou.

Experienta profesională. Cunoscand particularitătile locului de munc㠓tintit”, la acest punct se vor enumera in ordine cronologică (sau după importantă) toate locurile de muncă avute anterior, punand accentul pe experienta din domeniul respectiv.
Dacă anterior nu ati mai lucrat în domeniul respectiv, atunci veti scoate in evidentă calitătile profesionale si abilitătile personale, pentru a crea o imagine clară si potrivită a personalitătii dumneavoastră.

Dacă acesta este primul loc de muncă, atunci veti pune în valoare abilitătile personale, energia, dorinta intemeiată de a lucra in acest domeniu, exemplificată cu realizări din perioada scolară sau studentească.

La toate aceste informatii se vor face precizări referitoare la: perioada de angajare, denumirea firmei/ scolii, meseria/ functia, succese si reusite (in caz de necesitate).

Informatii suplimentare. La acest punct se vor face mentiuni referitoare la nivelul de cunoastere a unei limbi străine, abillitătile de explorare a PC, conducerea automobilului, disponibilitatatea de a lucra peste program, disponibilitatea de a face deplasări in alte localităti etc.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| valentingb explică (pentru FlyJack):

Multumesc,FlyJack. Ai scris toate astea cu degetele tale? Meriti doua fundite happy Asa stiam si eu ca se face un C.V., ma rog, cine stie ce inseamna "adevarat". Poate ei sunt emo si obisnuiesc sa zica "atat de true".happy

| FlyJack a răspuns (pentru valentingb):

Mă bucur mult că te-am ajutat! Nu, nu am scris eu cu mânuţele mele acum, dar aveam deja pregătit astfel de articol... Am mai dat şi înainte explicaţii "Cum se face un CV". Doar am dat COPY+PASTE. happy
(tot din sursă mea).