Întrebare recomandată | eatingsomelemons a întrebat:

Cum se intă la Facultatea de Biologie (Universitatea) din București? Am înțeles că este cu 'eseu' și media de la bac, dar nu îmi imaginez cum s-ar face departajarea cu adevărat, am auzit că sunt 7 persoane pe loc? Merită să dai la facultatea asta dacă vrei să faci Master în afară? Chiar nu găsesc aproape nicio informație despre facultatea de bio, încep să mă îndoiesc că este atât de prestigioasă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Greu la deal cu boii mici", spune un proverb romanesc, care ti se potriveste ca manusa!
Despre ce eseu vorbesti? Te inscrii la concursul de literatura, de la Casa Tineretului?
Fiindca la facultate mergi sa te inscrii cu Diploma de BAC in mana, nu cu o compunere literara.

| eatingsomelemons explică (pentru Violleta2022):

Dar ce e cu tonul asta? Fix asta era nelamurirea mea. Nu exista niciun examen de admitere, din moment ce pe site-ul lor spun ca sunt admisi elevii pe baza de media de bac, si vreau sa stiu cu exactitate experienta altor persoane. Nu e nevoie sa fii cotoroanta, tanti

| Violleta2022 a răspuns (pentru eatingsomelemons):

Tot mentionezi "eseu", de parca te duci acolo cu o hartie desenata sau o cumpunere de acasa si ti se da nota de admitere la gradinita.
Pare ca nu ai avea varsta sa poti intelege, ca la facultate nu se intra cu o compunere, ci pe baza de examen, sau daca intrunesti anumite cerinte impuse de acea universitate/facultate.
Media generala de la liceu este una din cerintele obligatorii, pentru toate facultatile. Iar examenul de admitere, este partea a doua, la care se supun toti, ca sa se vada cine este competent sa intre la acea facultate.
Succes la invatat, daca doresti sa dai la facultate!

| eatingsomelemons explică (pentru Violleta2022):

Pare ca TU nu ai avea varsta sa poti intelege. Eu as prefera din tot sufletul sa dau examen, mi se pare mai practic. DAR pe site-ul facultatii este mentionat un eseu motivational si media de la bac. Nu, nu este nicio medie generala de la liceu, si nici examen. De aici porneste confuzia mea si motivul pentru care am pus intrebarea. Cum afla ei cine este competent printr-un eseu motivational si o medie la Bac, un examen care nici nu este greu? Nu imi dau seama de ce trebuie sa raspunzi pe un ton superior, mai ales ca nu ai idee despre ce vorbesti. Mai bine nu mai zici nimic.