| Angela97 a întrebat:

Cum se intra la facultatea de drept?
Am auzit de ceva examene la romana si economie.
Daca eu sunt la un profil electronica automatizari unde nu fac economie, am sanse la aceasta facultate?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Gasesti aici http://www.drept.unibuc.ro/......103-ro.htm subiectele date in anii trecuti la facultatea de drept din Bucuresti. uita-te pe ele, sunt grila si au si raspunsurile, vezi si la romana ce parere ai si vezi si la economie. daca vrei sa dai admiterea acum cred ca faci doar o incercare, dar daca dai la anul eu zic ca ai putea acoperi economia daca vrei neaparat sa mergi la drept. succes!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de facultatea de drept la care vrei sa intri, acum sunt o multime si fiecare poate avea reguli proprii. Daca chiar se da examen din economie nu este asa mare lucru, aceasta se poate invata si de unul singur. Sigur ai sanse, daca inveti. Numai bine!

| Angela97 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt din Baia Mare, as vrea sa dau la facultatea de drept ai universitatii de Nord din Baia Mare insa lucrurile stau complicat mai ales de anul viitor nu se vor mai lua in calcul mediile claselor de liceu numai bacalaureatul ( trei tipuri de bacalaureat) si la liceu nu am intrat la profilul dorit, eu as fi optat pentru un profil uman insa nu am avut medie destul de mare si in legatura cu economia sunt sigura ca nu va fi o tragedie pentru ca examenele de intrare sunt grila si materia se poate invata usor.
Multumesc pentru raspuns!