| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc cei care analizeaza dovezile aduse de procuror de la locul crimei? Ce facultate ar trebui sa fac ca sa ajung asa ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numesc criminalisti. In general acestia au urmat Academia de Politie si apoi s-au specializat. Se mai angajeaza si civili, cu diverse specialitati de care este nevoie - chimisti, biologi, etc. Numai bine!

| 0rlando a răspuns:

Așa ca fapt divers...ai nevoie de vreo 6 ani de facultate, 3 de master și 2 de doctorat pentru a ajunge criminalist.