| Gosh. a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmezi pentru a deveni criminalist?

Nu ma refer la persoana care culege probe de la locul crimei, ci vorbesc despre cea care le analizeaza si le pune cap la cap, cautand faptasul.
Daca mai intelegeti...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa absolve facultatea de drept si sa se specializeze in dreptul penal, lucrand la organele de cercetare penala ori parchet, iar ulterior daca se dovedeste foarte bun in ceea ce face putand deveni expert criminalist la Laboratorul de criminalistica din cadrul Ministerului de Justitie.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dreptul penal.

| bluerose a răspuns:

Facultatea de psihologie cu master in criminalistica.