| Sadop a întrebat:

Cum vi se pare profilul mate-info?

6 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

Bun, daca m-as pricepe la mate. Poti iesi bine de acolo daca iti place matematica

| Captoresque a răspuns:

E foarte greu, în comparație cu profilele de uman. Faci matematică în prostie și română la fel de multă ca la uman.

Nu este un echilibru între uman și real din cauza materiei de limba română, în mod normal cei de la real ar trebui să facă mai puțină literatură pentru că ei și-așa nu au nevoie mai târziu de ea. Pe când cei de la uman fac matematica până în clasa a 10a.

De BAC nu mai vorbesc, un elev care a terminat la real va fi în dezavantaj în fața celui care termină la uman.

Eu am fost la mate-info, și când am dat BAC-ul, mai mult de jumătate din cei de la mine din liceu de la real au picat, iar la uman nu a picat decât o fată pentru că a fost prinsă copiind. Asta arată clar ce dezechilibru se află între real și uman. Pe mine, de exemplu, m-a tras în jos media de la română, am intrat la Medicină la taxă și plătesc de-mi sună apa în cap. Din cauza limbii române. Am luat 6 la română, pentru că nu am avut timp să învăț și pentru română, și pentru matematică, și la biologie vegetală, și la celelalte, și să învăț și pentru admitere (care înseamnă biologia de clasa a 12a și chimie sau fizică).

Dacă îmi venea în cap la vremea potrivită, stăteam la mate-info până într-a 11a, iar într-a 12a mă mutam la filologie ca să iau o medie mai mare la BAC și să intru la fără taxă. O prietenă așa a făcut, și bineînțeles ea e la fără taxă, și eu la taxă. La filologie, BAC-ul este o nimica toată în comparație cu cel de la real.

Istoria nu va fi niciodată la fel de complicată ca matematica, oricât ar spune ceilalți că istoria e grea.

Sistemul de învățământ românesc e o satiră, o balivernă și o bătaie de joc. Stă guvernul lui pește prăjit să modifice BAC-ul, să-i ia pe unii studenți la interogatoriu că de ce au copiat sau au dat mită. Păi cum de ce, mă boule, că ești ditamai ministrul și ești atât de chior că nu vezi de ce și văd alții de ce?! Că elevii ăia dau bani că nu mai știu ce să facă, schimbă dracului programa de BAC și scoate româna din BAC-ul de real sau simplifică materia, că nu-și are rostul ăla să știe zeci de mii de cărți, că lui ăla nu-i folosește la nimic să știe "Moara cu noroc" că e nu-știu ce operă epică sau dramatică sau ce drac de operă o fi la facultatea la care se duce, deșteptule.

În fine, ori te duci la mate-info și ai încredere în tine că-ți place matematica atât de mult și ești capabil să compensezi handicapul cu limba română, ori te muți la uman în ultimul an, ori te duci din prima la uman și gata, că altfel n-ai cum.

| CorneliaC a răspuns:

DAca iti place, foarte bine. Eu il detest big grin

| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
E greu, foarte greu!
Depinde daca poti sa te menti, depinde de fiecare, vrei la acest profil? sau esti deja.
Pa.

| TC3 a răspuns:

Frumos ca limba rusawinking sau ca ziua de luni

| MrCozzmin a răspuns:

Cam greu...(la mate).