| madalynaaa a întrebat:

Cunoasteti si alte sensuri ale cuvintului "corn"?

Răspuns Câştigător
| danaalexandra00 a răspuns:

1.corn-coarne la nimale
2. un intrument de suflat
3. un obiect in care sunt pastrate diverse lucruri cum ar fi praful de pusca sau alte lucruri [ ex cornul fructelor, ca un corn al abundentei]
4.corn-cornuri produs de panificatie
5.cornul lunii [luna in ultimul si in primul patrar]
poti citi mai multe aici: http://dictionare.edu.ro/search.php?cuv=corn
sper sa iti fie cu folos :*

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

N-ai formulat corect intrebarea; cand spui "alte"trebuie sa le indici pe cele cunoscute tie.Numai asa, cei ce vor sa te ajute pot intelege exact ce doresti sa afli.Numai bine.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Alte sensuri in afara de care? Tu care le sti? Corn de mancare, corn de vita, corn-et de inghetata, fructele de padure coarne?

| AvalohAlyn a răspuns:

Corn poate fi cornul de mancat, altceva poate fi cornul de la hipopotam iar altceva poate fi cornul de suflat.Are 3 sensuri.

| scarly86 a răspuns:

Corn(de la animal), corn(cu ciocolata), corn(un cos mai mare de pe fata), corn(pluralul unor fructe numite coarne, asemanatoare cu ciresele, dar mai mici).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corn-ala ce il mananci corn-de la boulaughing corn-instrument de cantat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e interesant sa citesti chiar tu toata gama de intelesuri pe care o poarta substantivul in cauza : http://dexonline.ro/definitie/corn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu esti vaca

| rixu` e fan UCV [:x] a răspuns:

Cornul de la bicicletawinking

| vladteodor97 a răspuns:

Pai eu stiu urmatoarele :
corn = croisant, produs de patiserie
corn = parte a corpului la unele animale
corn = copac cu lemn foarte rezistent
coarne = fructe acrisoare salbatice ( nu sun fructele cornului)
corn= parte din metal acoperita cu cauciuc la biciclete, scutere, atv- uri etc
corn= instrument muzical

merit si eu o fundita mica acolo!
nu?

| Sweet_Alexandra_1998 a răspuns:

Corn de mancat.
Corn de suflat.
Corn animale.
Cornul lunii.
Cornul abundentei.
Cornul de inghetata.
Astea sunt toate sensurile pe care le stiu.BAFTAlaughing).