| taniushka a întrebat:

Doar interes...cum s-ar putea demostra 3 sensuri ale cuvintului "frumos" in enunturi.Acest cuvint nu ar emai multe valori morfologice si nu mai multe sensuri?

3 răspunsuri:
| MiQutsa a răspuns:

''frumos'' poate fi:substantiv, adjectiv si adverb.Ex: Frumosul va salva lumea. (substantiv) M-am odihnit intr'un loc frumos. (adjectiv) si Aceasta danstaoare merge frumos. (adverb) :*

| MiQutsa a răspuns:

Nu,frumos are doar un singur sens este ''care place'' si oricarui cuvint si context nu l`am atribui, sensul va fi ca ''e placut''

| taniushka explică:

Stiu ca are mai multe valori morfologice...dar intrebarea este daca are mai multe sensrui... daca e polisemantik