| KrisK1 a întrebat:

Cuoaste cineva datele de contact ale unei persoane care a studiat japoneza la facultate? Am nevoie sa aflu avantajele si dezavantajele facultatii, va rog. Urgent!

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu este vorba de limba pe care o studiezi, ci de utilitatea facultății de limbi străine în general.
Nu este extraordinar de utilă.
După absolvire și evident după licență, poți lucra în învățământ, asta desigur dacă ai și atestatul de pedagogie, altfel nu ai dreptul de a preda, sau mai poți lucra ca traducător și interpret, dar ca traducător nu se câștigă prea bine, iar ca interpret...slabe șanse să apeleze cineva vreodată la un om fără experiență.
Eu am terminat facultatea de limbi străine și nici eu și nici colegii mei de la toate specialitățile, inclusiv de la japoneză, nu am găsit de lucru în domeniu.
Dacă vrei neapărat să înveți limba japoneză, învaț-o pe cont propriu.
Eu nu îți recomand facultatea de limbi străine.

| KrisK1 explică (pentru 0rlando):

Pe mine ma intereseaza o limba asiatica, mai exact coreeana, japoneza,, chineza si am citit de ultimele 2 ca au tarife destul de mari, pe deasupra vreau sa invat ce-mi place.Tu ce limbi ai invatat?

| 0rlando a răspuns (pentru KrisK1):

La Dimitrie Cantemir în București, au japoneză și chineză și nici nu costă mult, 500 de euro pe an.
Eu am făcut engleză principal și italiană secundar.

| KrisK1 explică (pentru 0rlando):

La ce tip de traducere ai acces?

| 0rlando a răspuns (pentru KrisK1):

Nu m-am informat în mod special, dar din câte știu, dacă termini facultatea, automat îți iei atestatul care este echivalent cu cel pentru care în mod normal ar trebui să susții examen cu plată la minister, deci ar trebui să fie pentru orice tip de traducere. Poți da un telefon la facultate să te lămurești, dacă vrei neapărat. http://limbi-straine.ucdc.ro/contact.html

| KrisK1 explică (pentru 0rlando):

Prin tip de traducere ma refeream la domeniu tehnic, economic, resurse umane etc.

| 0rlando a răspuns (pentru KrisK1):

La asta mă refeream și eu. Inclusiv juridic, dacă îți permite vocabularul, dar după cum spuneam, nu m-am interesat pe tema asta și nu pot garanta că într-adevăr nu mai este nevoie să dai examenul la ministerul justiției, care după cum știi se dă traducere și retroversiune pe text juridic.

| ionelabella a răspuns:

Eu ti-as recomanda coreeana happy

| KrisK1 explică (pentru ionelabella):

De ce? Tu ai invatat coreeana in facultate?