| Larisukaaa a întrebat:

Daca ai vrea sa devii ceva gen detectiv, legist(ma rog ceva in care sa dezlegi misterele crimelor sau ceva de genu)ca ar liceu, facultati ar trebui sa urmezi?(e doar din curiozitate)

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Dupa ce termini un liceu oarecare si o facultate (sa zicem de profil tehnic) faci un masterat platit la s.r.i., unde intri destul de greu (50% inteligenta, 25% gramatica sau altceva nu mai stiu, 25% cultura generala plus alte teste de aptitudini, psihologice.). Daca te descurci pe perioada masteratului asta de 18 luni devii ofiter S.R.I. si apoi mai poti evolua; e o meserie bine platita, dar f. stresanta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice liceu, acesta nu are prea mare importanta, dar cel mai bine unul cu profil uman si apoi Academia de Politie ori o facultate de drept. Numai bine!

| mihaibrasov a răspuns:

@thealchemist Nu cu toate crimele, doar cu alea mai complexe (gen Elodia.).

| thealchemist a răspuns:

Ca sa fii detectiv particular trebuie sa faci un curs de 3 luni (parca) ca sa-ti iei licenta. doar atit. apoi mai ai meseria de medic legist, adica doctor (facultatea de medicina) sau de criminalist, adica politist. dar in general despre orice tip de politist se poate spune ca se ocupa cu investigarea crimelor, chiar si despre cei de la circulatie, asa ca daca te intereseaza rezolvarea crimelor cel mai bine e sa urmezi academia de politie. detectivii particulari sau legistii nu prea au multe in comun cu investigarea crimelor (realitatea nu e ca in filme, cele cu detectivi sau seria CSI exagereaza de cele mai multe ori), asta fiind specialitatea politiei.

| thealchemist a răspuns:

@mihaibrasov: nu vreau sa fiu gica contra, dar SRI-ul parca nu se ocupa cu rezolvarea crimelor, asta e treaba politiei.

| make5wishes a răspuns:

Salut! Ca medic legist trebuie sa urmezi in primul rand un liceu pe profil bio chimie(sau sa ai putin habar de biologie sau chimie, pe un profil real; daca esti pe profil uman nu mai faci bio din 11 12.). Eu sunt la bio chimie si in primul an faci 2 ore de biologie si 3 de chimie. Ceea ce e mai important urmeaza dupa, cand faci 4 ani de medicina universala, si dupa ~ 2 ani de medicina legala.
http://www.legmed.ro/
:)