| loving2008 a întrebat:

Daca am diploma de programator (informatica), unde ma pot angaja? In ce consta aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| Amelie_2576 a răspuns:

In primul rand, conteaza foarte mult ceea ce vei sti sa faci efectiv. Nu in functie de diplome angajeaza de obicei firmele, ci in functie de cunostinte, dublate sau nu de diplome de specialitate.

Programarea e un domeniu vast. Poti alege intre programare web (PHP/MySQL - creezi si administrezi site-uri, magazine virtuale) si programare de software (creezi aplicatii pentru: administrarea si securizarea datelor dintr-o institutie, executarea sarcinilor dorite de utilizator, etc.). Programarea de aplicatii software este mai grea, dar si mai bine platita decat programarea web si iti trebuie multi ani ca sa o stapanesti. Limbajele actuale sunt: Java,. NET, C#, C/C++, Perl, Python, Ruby.

Daca te pasioneaza cu adevarat aceasta meserie, incepi si creeaza mici programe inca dinainte sa te angajezi, ca sa ai ceva la portofoliu. Angajatorul te intreaba ce ai creat si cu ce tehnologii ai lucrat. Diplomele care conteaza cel mai mult in acest domeniu sunt cele eliberate de Universitatea Politehnica - Facultatea de Automatica si Calculatoare (diploma de inginer), precum si certificarile de specialitate internationale.

Cine angajeaza programatori? Aproape oricine! Bancile, firmele de software. E nevoie de IT-isti si in armata, institutii de stat, spitale, etc. E de departe cea mai cautata meserie in vremurile in care traim, dar trebuie sa fii bun si in niciun caz sa nu te limitezi la un simplu curs.

35 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Meseria carte cere nu se invata din vedere.
Daca nu stii cu ce se ''mananca'' poti da diploma inapoi ca te faci de rasul curcilor.
Daca nu stii meserie incearca sa te faci politician, important e sa-ti mearga gura.Pa cuvant.

| fif2002 a răspuns:

In general se cauta programatori pentru C++ care sa dezvolte diverse aplicatii sau se cauta programatori web care sa lucreze in php

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! NU prea e o buna intrebare de prim* titlu dar sa zicem. Pai tu faci curs dar nu stii ca ce iesi? oO? WAW! Informatican, operator PC, orice tine de web si de pc, altceva nu cred ca mai estewinking, pe de alta parte daca ia noroc si iti merge mintea si gura poti fi si prof intr-o scoala generala ca Informatician.

| problematic a răspuns:

Programator in informatica... presupun ca vrei sa te inscrii la un curs, ai vazut ca asa se numeste si ai zis "hai sa incerc".
Programarea poate fi
-programare web (incepi cu HTML, CSS, apoi intri pe programarea propriu-zisa, cu PHP, ASP, CGI, PERL)
-programare aplicatii (java, c++, delphi si toate nebuniile).

Mai exact, ce fel de programare inveti? Meseria va consta in ceea ce scrie pe diploma. Dar cum nici tu nu stii ce scrie pe diploma, crede-ma ca nici noi n-avem habar cum sa-ti raspundem mai bine.

Numai bine.

| weeds a răspuns:

Gica, bine ca esti tu genial. m-am linistit. #:-s IQ 102? sau cat?

| AnimeKid a răspuns:

Programist.

| ZUzulikii a răspuns:

Aaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum? Tu ai diploma de prgramator si nu stii ce e aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune siviu cauta pe ejobs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sti nici un limbaj de programare e naspa sa mergi la facultate... o sa fie si greu si nu o sa iesi cu mare lucru si asa nu te primeste nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa modul in care ai pus intrebarea, nicaieri, pentru ca e clar ca pe langa diploma esti total pe dinafara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In firma unde se lucreaza:
-Permanent cu unu sau mai multe calculatoare
(Club de net, Proiectant in arhitectura, Proiectant de masini)
-Cand se foloseste un pc des
(Slideshow pentru o firma, prezentare powerpoint pentru o firma--->, faci niste desene animate pentru o televiziune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In programare si consta in "a programa"winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma nu conteaza, de obicei ti se cere un portofoliu sa vada ce experienta ai si ce stii sa faci. Diploma e doar o formalitate ca sa poti lucra legal cu carte de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... daca obtii diploma de la facultate atunci din pacate nu vei vedea scris pe ea notiunea de programator (nici macar informatician) deoarece in Romania nu se elibereaza diplome cu aceasta meserie. Cel mai probabil va scrie economist sau "ceva" specializat in informatica. Asa am si de la facultate si de la masterat.

Daar te poti angaja si pe domeniu informatic dar si pe domenii adiacente, care utilizeaza cunostinte informatice mai avansate. Aici depinde si ce contine CV-ul tau.

Daca e prea axat pe limbaje de programare sau cunostinte tehnice... nu prea o sa mearga ca si Manager de banca si reciproca... daca e axat pe economie sau fizica sau altceva si mai putin informatica, atunci nu o sa fie relevant pentru o meserie axata pe parte tehnica sau programare avansata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca iti spun dar in aceasta meserie trebuie sa fii prima data cat de cat programator iar dupa asta... sa faci o facultate big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baiete / sau fata / tu stii macar sa faci o aplicatie care calculeaza media aritmetica a 3 numere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni happy suntem deja mii care avem facultate + cursuri si tot e greu. Cu diploma nu faci nimic. Trebuie sa ai portofoliu si experienta in rest depinde de tine si de noroc. Bafta la angajare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te poti angaja stii programator casete sau din astea cu de ex ajutorul regizorului sau ceva sa depinda de instria televiziunii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirujr cine e cel din poza?

| AndyDeiu a răspuns:

Nu te lua dupa raspunsurile altora care-ti spun sa-ti duci diploma inapoi rolling on the floor aia nici atit n-au probabil. Apropo diploma ta serveste ca programator adica faci programe..banuiesc..Nu cumva era Analist Programator? Ca si eu am una..Si dac e al fel..nu ajungi Analist programator din prima cu ajutor de analist programator..pe un salariu de vreo 800 eur happy

| papys44 a răspuns:

Secretar

| consilierindragoste a răspuns:

Diploma nu lucreaza te angajezi unde te pricepi si cunosti ceva din meseria aceea

| loving2008 explică:

rolling on the floor am spus ''daca''. Nu am, o sa am la anul dupa ce termin cursul.

| Overseer a răspuns:

Du-te intr-o organizatie unde sunt nevoie de programatori

| smsamif a răspuns:

Esti un idiot daca ai diploma si nu stii in ce consta! **** pansat

| Mogos_Daniel_1989 a răspuns:

Nu pierde vremea cu tot felul de cursuri de pe net pe care trebuie sa platesti si foarte multi bani.Go to you tube and type HTML tutorial, CSS tutorial, PHP tutorial. Apoi dupa ce inveti cat de cat, te apuci sa dezvolti site-uri si incerci sa le vinzi. Dupa ce ai ajuns la un nivel avansat cauta sa te angajezi la o firma de software.