| anonim_4396 a întrebat:

Daca as vrea sa ma mut in strainatate (nu stiu inca unde, dau un exemplu-Germania) as gasi numai meserii care sa necesite un efort fizic prelungit? Nu sunt si meserii mai usoare, care sa necesite gandirea intelectul? Eu in Romania as avea studii superioare, dar in alta tara nu conteaza asta, nu? As vrea sa fac o facultate aici, sa invat germana sau alta limba straina, apoi sa plec din tara. Dar acolo nu as avea nici o specializare. Stiu ca nu va fi deloc usor. Dar imi doresc foarte mult. Nu stiu cum as face cu locuinta, nu as avea bani sa cumpar una. Aveti parinti, rude prieteni plecati din tara? Daca da, cum se decurca? Au meserii grele si obositoare? Cam ce meserii se cauta in strainatate? E important sa cunosc limba tarii in care ma duc? Scoala nu mi-ar folosi la nimic, nu? Vreti sa-mi dati mai multe detalii, va rog? Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Calculatoristii, medicii cu diverse specializari si medicii stomatologi sunt cei mai cautati pe piata muncii din Europa!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca sunt. De exemplu Franta, Germania, Norvegia si Suedia cauta medicii.

mira
| mira a răspuns:

Invata, fii performanta si vei fi remarcata.De fapt, ce stii sa faci foarte bine?

| EUSIATIT a răspuns:

Ai 10 intrebari trebuia sa le numerotezi. Dar tu ce virsta ai? Cred ca nu ai trecut de cl 8a cam visatoare. si apoi vrei detoate nu vrei sa faci efort nici fizic nici intelectual pentru ca spui tu nu ti trebuie carte decit limba straina. ok oricum nu stii ce vrei. Pune mina si invata carte aici fa o meserie [croitorie bucatarie ceva sa poti sa ti cistigi piinea ca tu visezi frumos dar.in strainatate cred ca doar trotuarul poti face mai USOR

| karellen a răspuns:

Depinde ce facultate termini aici si ce stii ce sa faci; unele sunt recunoscute in Germania, ca si in UE. meserii obositoare sunt peste tot, ca nici in Vest nu au roboti care sa faca treaba oamenilor. Invata sa faci BINE ceva ce-ti place si te vei descurca oriunde

| campanario a răspuns:

Scumpa mea. Acum sunt in aceasta situatie eu! Sunt in strainatate, si abia dupa 3 ani, 3 ani in care m-am stabilzat mai bine ca sa zic asa, am invatat limba, am decis sa ma inscriu la o scoala! Vreau sa ma fac asistenta medicala happy. Si in ceea ce priveste studiile tale de acum, pe nimeni nu'i intereseaza studiile tale daca nu ai studii din tara lor( eventual poti sa faci ceva in tara si sa te trimita ei in Germania de exemplu'! ). Am avut neplacerea sa cunosc pe cineva, cu facultatea de Drept!( adevarul e ca nu a terminat'o, pentru ca de aceea a preferat sa vina o perioada in afara pentru asi putea platii studiile) si lucra in agricultura. E grea viata uneori in strainatate, si nimanui nu'i pasa ca tu nu mai poti. In germania din cate stiu eu, trebuie sa tragi tare pentru ca ei sunt foarte asezati si le plac lucrurile bine facute. Verisoara mea a lucrat intr'un abator de pui acolo, si imi zicea ca seara cand ajungea acasa din cauza oboselii nu isi mai simtea mainile si trebuia sa si le tina in apa rece. Sper ca te'am putut ajuta :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heiiii.ai o multime de intrebari, de parca ai vrea sa-ti spunem ca in germania stau cainii cu covrigi in coada, si-o asteapta pe georgiana sa vina sa-i adune.invata, desavarseste-te intr-un domeniu si du-te de munceste acolo.

| kaya a răspuns:

Eu ce pot sa iti spun ca sunt in Germania, ca sa te angajezi aici fara "pile" trebuie sa stii limba foarte bine caci asta cer toti nemtii, si aici majoritatea strainilor stau cu chirie si diplomele care le ai in Romania in unele cazuri iti trebuiesc traduse, legalizate etc.Si mai greu cu munca pe aici daca esti strain si nu ai pile, poti veni cu firma dar trebuie sa cauti o firma serioasa.Cam atat iti pot spune nu stiu daca ai sa gasesti ce cauti oricum mult succes.In alte tari nu am habar dar iti pot spune ca nici aici nu se ofera de lucru pe tava si oriunde, in orice tara zic eu ca nu e asa usor sa gasesti de munca.winking

| unikat a răspuns:

Buna. daca stii f b limba engleza stiu un job in afara, in regatul unit mai precis, care necesita doar sa stii sa vinzi si sa vb cu clientii, daca te intereseaza lasa-mi un mesaj si iti spun detaliile.