| Teodora777 a întrebat:

Daca asi urma liceul de stiinte sociale cu ce meserie m-asi alege? Ce medie ar trebui sa am? Pe ce materie se axeaza mai mult?(URASC MATE)(dar imi place informatica)HELLP mai am cateva saptamani si dau examenul, iar eu nu stiu daca sa ma duc sau nu la stiinte sociale

2 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Poti face facultatea de psihologie, de limbi staine, de comunicare turism
romana istorie limbi straine
nu eu una nu fac informatica doar tic

| Swanhilde a răspuns:

Nu,nu se face informatică! Ai doar 2 ore de TIC,care se referă strict la pachetul Microsoft Office,adică cum să lucrezi în acele aplicaţii.

Dacă vrei să faci informatică,profilul recomandat este matematică-informatică.

Ştiinţe sociale se referă strict la materiile sociale:istorie,logică,psihologie,antropologie,economie,sociologie şi psihologie.

Fiind un profil uman şi la un liceu teoretic nu ai niciun job după ce termini liceul. Într-un fel sau altul eşti obligată să urmezi fie cursuri de specializare, fie o facultate!(nu dai atestat, precum dai la matematică-informatică)