| 3thera a întrebat:

Daca dai la ASE - la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica - specializarea "Informatica Economica", primesti o diploma de licentiat in stiinte economice - specializarea informatica economica. Intrebarea mea este daca o astfel de diploma influenteaza negativ angajatorii IT(preferabil gigantii IT gen Microsoft, IBM, Oracle sau Adobe), chiar si daca cunosti deja multe limbaje de programare si ai atestate de la cursuri de programare si chestii de genul din afara facultatii? Si daca ai participat la proiecte, voluntariate... Oricum presupun ca ar trebui sa conteze cel mai mult cate limbaje de programare stii, nu? Nu stiu daca conteaza diploma de licenta atat de mult. Si chiar daca conteaza, nu ar influenta negativ avand in vedere ca scrie specializare INFORMATICA economica, sper?
Mersi! Si nu imi sugerati alte facultati, raspundeti strict la intrebare.

1 răspuns:
| Nicoleta a răspuns:

E ok specializarea din punctul meu de vedere.
Sunt la aceeasi facultate, numai ca am mers pe statistica.
Nu te va influenta negativ informatica economica, ci ai putea avea chiar avantaje pentru ca pe langa informatica vei avea si cunostinte de economie.Iar daca tu mai ai si cunostinte in plus fata de ceea ce inveti in facultate, cu atat mai mult vei avea un avantaj.
Mergi inainte si succes!