| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca dau bac-ul la filosofie sau sociologie si nu il dau la psihologie... Pot sa dau la o facultate de psihologie?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Poti sa dai linistit la Facultatea de Psihologie. Pentru admiterea la Facultatea de Psihologie, programul de Licenta, vei da un text grila din aceste subiecte, prezentate in Manalul de Psihologie de clasa a X-a:
1. Procesele psihice
Sistemul psihic uman (definire), clasificarea fenomenelor psihice, criterii de analiză a
fenomenelor psihice.
Procese psihice cognitive (senzații, percepții, reprezentări, gândirea, limbajul, memoria,
imaginatia);
Procesele reglatorii (motivatia, afectivitatea, vointa, atentia).
2. Sistemul de personalitate (personalitatea, temperamentul, aptitudinile, caracterul, inteligența,
creativitatea)

Criteriile de departajare vor consta in: media generala a examenului de Bacalaureat si nota la proba scrisă la disciplina Limba şi literatura română din cadrul examenului de
bacalaureat.
Atat.

1 răspuns:
| mili25 a răspuns:

Poti da fara probleme la psihologie, indiferent de profilul tau actual