| Denis47864338943 a întrebat:

Daca termin academia de jandarmi la 21 de ani si plec in Anglia sa lucrez in alt domeniu cand ma intorc in tara la 25 de ani ma pot face jandarm direct?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce termini Faculatea de Jandarmi va trebui sa lucrezi unde esti repartizat o anumita perioada, mi se pare ca 10 ani. Daca nu lucrezi aceasta perioada, din vina ta, va trebui sa platesti studiile.

| utilizatorcim a răspuns:

La începutul școlii semnezi un contract cu statul prin care ești obligat să lucrezi 10 ani în MAI. Dacă renunți trebuie să plătești școlarizarea.