| lSarcastiquel a întrebat:

Daca as termina Academia de politie, practic as lucra ca politista, as avea dreptul sa practic in alta tara si sa plec? Sau pot doar in Romania?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei avea dreptul de a practica in alta tara.

| lSarcastiquel explică (pentru Ioandelasal):

Mai o intrebare, poate stii si ma poti ajuta si aici. Am citit undeva ca pentru traducator nu iti trebuie neapărat facultate, ci un anumit care sa arate ca esti capabil. As putea sa practic meseria de politist in tara si sa si traduc? Iar pe traducere stiu ca se poate pleca in afara

| Denision a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Buna.Si eu dau la Academia de Politie anul ce vine.Cu aceasta facultate esti obligata sa lucrezi in tara o anumita perioada. Daca vei renunta/fefuza sa lucrezi, atunci vei platii toti anii de scolarizare. Daca lucrezi in politie, poti avea si altceva dar vei fi foarte solicitata/aglomerata. Pentru a lucra intr-o alta tara ca politista, atunci v-a trebuii sa mergi in tara respectiva, sa stai un anumit timp, sa obtii o cetatenie dupa care vei face o scoala specializata in domeniul acesta. Daca doresti mai multe detalii, lasa-mi o adresa de contact precum Facebook/Instagram etc.Sarbatori fericite!

| Ioandelasal a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Depinde daca vrei sa fii traducator autorizat sau simplu traducator.
Vezi detalii si aici:
http://ghidultraducatorului.ro/cum-devii-traducator-autorizat-in-romania/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denision):

Cu gramatica asta... politist ti se potriveste perfect!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! rolling on the floor

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... poti pleca in alta tara, dar n-ai dreptul de a lucra ca politist. Si eu vreau sa dau la politie sau armata

| alinadianaaa a răspuns:

Statul roman iti plateste cheltuielile de scolarizare asa ca ai contract cu tara noastra. Poti pleca doar prin programele acestea de schimb de experienta dar altfel nu poti.