| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca esti la stiinte sociale, ce meserii poti urma?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Din moment ce la scoala NU faci practica si nu inveti NIMIC despre o posibila meserie pe care o ai, nu conteaza deloc profilul. Conteaza doar bac-ul. happy

Si e bine sa faci o facultate, ajuta destul de mult. Vii cu mai multa experienta in domeniul ala + ca ai mai multe sanse. Adica uite sa zicem ca la un anumit job este un loc liber. Vine un om si cu tine. Iar seful trebuie sa aleaga dintre voi 2. Tu nu ai facultate, dar el da, pe cine crezi ca o sa aleaga?

Poti sa devii orice doresti, doar daca-ti place acel ceva si nu e obligatorie o facultate. Cat despre experienta. Experienta trebuie sa faci tu rost de ea pe parcursul job-ului. happy

9 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Orice doresti tu. Conteaza facultatea. happy

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Nemessys):

Dar asa...sa zicem fara facultate(nu stiu cum sa zic) ce meserii poti? Adica de exemplu la mate-infopoti sa fi inginer, bancher...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Poti fi ORICE! Terminati mai timpeniile astea retrograde ca trebuie facultate! Bine, ceva mai greu sa fii neurochirurg fara facultate. In rest... conteaza OMUL.

| Nemessys a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Din moment ce la scoala NU faci practica si nu inveti NIMIC despre o posibila meserie pe care o ai, nu conteaza deloc profilul. Conteaza doar bac-ul. happy

Si e bine sa faci o facultate, ajuta destul de mult. Vii cu mai multa experienta in domeniul ala + ca ai mai multe sanse. Adica uite sa zicem ca la un anumit job este un loc liber. Vine un om si cu tine. Iar seful trebuie sa aleaga dintre voi 2. Tu nu ai facultate, dar el da, pe cine crezi ca o sa aleaga?

Poti sa devii orice doresti, doar daca-ti place acel ceva si nu e obligatorie o facultate. Cat despre experienta. Experienta trebuie sa faci tu rost de ea pe parcursul job-ului. happy

| JustmeV a răspuns:

Chiar nu conteaza la ce profil esti. Eu am terminat la stiinte sociale, si am inceput facultatea de geografie, pot fi profesor, ghid turistic, agent de turism, sau poti merge pe istorie, management, daca te atrage si ai inaltime poti merge la academia de politie. Poti urma orice meserie.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Proflilele liceelor te pregatesc pentru facultate. Conteaza facultatea intr-adevar, dar acum sa nu te astepti sa devii inginer IT facand stiinte sociale happy

| Evelinmariaa a răspuns:

In principiu, meseria o ai abia dupa ce termini facultatea. Dar urmezi stiinte sociale poti opta pentru facultăți precum: drept, litere, psihologie, stiinte politice etc. Iar meseriile sunt clare.

| CristianaCrissPinka2002 explică:

Nu am zis neaparat fara facultate. Ufff ma refer asa ca profil ce meserii sunt urmate dupa

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

AAAA pai : Drept, Administratie publica, Politie, Istorie, Sociologie, psihologie... poti urma ce facultate iti doresti. Doar ca daca vrei sa dai la medicina, chimie... politehnica esti nevoita sa inveti de 2 ori mai mult decat restul ( pentru ca tu ai terminat uman si ei real )

| ionutcatalin27 a răspuns:

Cei mai multi opteaza fie pentru drept, fie pentru academia de politie dar stiintele sociale iti ofera o gama destul de variata de meserii pe care le poti urma dupa ce termini