| Kisses a întrebat:

Dacă fac facultatea de asistent farmacist ( ceea de 3 ani ) o sa găsesc de lucru?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Din câte știu eu nu este o facultate de asistent farmacist, este o postliceală. Sora mea a făcut acea postliceală și acum lucrează ca asistent farmacist.
În școală a băgat vreo 1000 de lei. Salariul este în jur de 1500 de lei cu 8 ore pe zi lucru + bonuri de masă. Nu e ceva foarte greu de urmat doar că în cadrul unor sărbători nu prea vei putea să îți iei liber, sau vei putea mai greu dacă ești programat într-o anumitră tură.

Profesia de asistent medical de farmacie este una dintre cele mai cautate la ora actuală pe piaţa muncii, din perspectiva oportunităţilor crescute de angajabilitate.
Faza e că e greu să prinzi un loc la o farmacie dar dacă vrei să eviți o facultate cred că ar fi printre cele mai bune obțiuni această școală postliceală și acest domeniu.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca vei termina cu rezultate bune aceasta (falsa) facultate, care este de fapt o scoala tehnica, atunci poti gasi un loc de munca.

| Anonimuserr a răspuns:

Profesia de asistent medical de farmacie este una dintre cele mai cautate la ora actuală pe piaţa muncii, din perspectiva oportunităţilor crescute de angajabilitate. Prin parteneriatele cu lanţurile de farmacii şi companiile producătoare de medicamente şi produse cosmetice pe care le derulează, şcoala noastră le oferă elevilor săi posibilitatea de a intra în programe care asigură pregătirea practică dar şi angajarea.

Prin parteneriatul cu compania producătoare de medicamente Zentiva, elevi ai anului II AMF au avut oportunitatea de a participa în luna iulie la o şcoală de vară de dezvoltare personală. În anul şcolar ce urmează, două eleve din anul III AMF s-au calificat în etapa a doua a programului ce vizează să se finalizeze cu angajarea celor participanţi. Compania Zentiva asigură burse de studiu în valoare de 400 lei/luna elevilor calificaţi.

Elevii au posibilitatea să participe lunar la prezentări de produse farmaceutice susţinute de companiile partenere, precum Hofigal, Elmiplant, Glaxo Smith Kline şi Sentia.
http://www.scoalacdavila.ro/......e-farmacie

| Madalinqqq a răspuns:

Facultatea de asistent farmacist te poate ajuta foarte mult dar pe de o parte este si cautata ca si cea de asistenta!
Cere parerea prietenilor si parintilor, poate ei iti dau mai multe sfaturi!
Eu nu as aplica pentru Farmacist!