| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac un liceu cu profil economie, contabilitate (liceul economic satu mare) as putea face facultatea de medicina? big grin

Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

De putut poti dar nu ve reusi. pentru a intra la UMF este nevoie de mult invatat inca din liceu, materia studiata la chimie-bio ...parerea mea

| LoveForShania a răspuns (pentru Justmed):

Da, asa este.
Pentru ca daca face la economic,contabilitate, o sa poate merge la o facultatea de economic si administrarea afacerilor,daca vrea si la facultatea de matematica,si la alea se va descurca daca s-a pregatit calumea in liceu.

Dar asa,sa mergi de pe contabilitate pe chimie-bio e greu.
Sunt persoane care's bune pe un profil, si pe ala continua.
De exemplu, eu nu as putea sa merg la chimie-bio.
La filologie m-am adaptat cel mai bine.
Adica romana, engleza, istorie.
big grin
Si eu as fi urmat facultatea de medicina, pentru ca as putea, dar trebuie sa stii de chimie-bio laughing
Si eu nu le am cu astea...

| Satango a răspuns (pentru LoveForShania):

Buna! Anu acesta ma duc la liceu. inca nu m-am gandit la ce profil. M-am gandit si eu la filologie. Imi dai id tau te rog? Cred ca m-ai putea ajuta.

8 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Da normal, insa trebuie sa inveti biologie clasa 11 si 12

| FirstTime a răspuns:

Pai la medicina te poti duce de la orice profil... asa stiu eu daca nu e bine corectatima-ti...

| izab3llaa a răspuns:

Bineinteles! Liceul care il faci nu trebuie sa coincida cu facultatea la care doresti sa mergi! Doar ca o sa ai mult de invatat pe domeniu, deoarece, din cate stiu liceele economice nu se bazeaza pe biologie/chimie iar la medicina de astea ai nevoie. Inainte de a intra la facultate, sau in timpul ei ar trebui sa iei niste ore in particular de biologie, pentru a te pregati.

| pufoasa92 a răspuns:

DA,normal ca poti face facultatea de medicina, dar mentionez ca pe clasele a XI-XII NU SE MAI FACE BIOLOGIE! Si eu am termincat liceul economic-contabilitate si acum sunt la facultatea de asistenti medicali.

| serendipiti a răspuns:

Da

| petruta51 a răspuns:

Sigur. nu conteaza ce studiezi in liceu, poate sunt materii care-ti pot fi de ajutor(biologie, chimie), dar o pregatire in particular, sigur iti poate garanta reusita. ca si argument, iti pot da exemplu pe fica mea, care a facut un liceu industrial(prelucrator prin aschiere), si aterminat facultatea de drept, cu nota 9.50 la licenta. iti doresc mult succes