| catalin542000 a întrebat:

Care este diferenta dintre facultatea de mate-info, informatica, informatica aplicata, autonomica si calculatoare, informatica intensiv?

Mai exact sunt curios care este diferenta dintre aceste profiluri si ca un exemplu ce profil de mai sus asigura un trai cat mai bun, adica care profil este cel mai des ales, ce loc de munca as putea ocupa cu acest profil si ce loc de munca ar oferi cel mai bun trai din punct de vedere financiar?

Sunt la inceput de clasa xii la profilul economic ( contabilitate generala), dupa ce termin liceul "ajung" (Tehnician in activitati economice), insa vreau sa merg la o facultate de IT pentru ca eu am vrut IT din totdeauna.
Eu m-am inscris la economic la liceu pentru ca imi era greu sa ma duc la distanta ca da fac un liceu de mate-info insa acum cu facultatea, da, sunt dispus sa plec mai departe de casa.

Sper sa pot primi un raspuns ok, zic eu.
O zi buna!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca cineva să poată răspunde la întrebarea dtale ar trebui să facă un studiu statistic complex, să studieze salariile pe care le oferă specialitățile respective la stat și în privat, adică să depună un efort mare de muncă și informare gratuit pentru dta. Nimeni de pe TPU nu va face asta. Sunt meserii diferite. Dacă aceste întrebări le pui dta pe prietenul nostru Google, căci nu pui una ci multe multe întrebări la nivele de salarizare, la meserii, etc, vei găsi răspunsurile după ore și ore de muncă, de căutări. Succes.

| catalin542000 explică (pentru sadrian46):

Merci de raspuns, de obicei caut foarte mult pe google, nu sunt genul de persoana care asteapta totul de-agata, cand nu stiu sau nu gasesc ceva, vin aici.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt mult mai simple decat le percepi tu. Facultatile astea de IT se impart in cam doua categ. Alea de la Politehnica, aduca AC unde faci un mix de hardware, robotica, electronica si software si alea de info, mate info șamd unde faci doar partea de software.

Cat despre joburi, asta tine doar de tine ce faci mai departe. Facultatea iti da o directie. Daca vrei directia software si doar atat nu alegi AC. Daca vrei sa ai mai multe directii decat software alegi o secție de la AC.
In industrie daca vrei sa faci software nu ii pasa nimanui de unde ai diploma ci de ceea ce stii sa faci.

| Ineys a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci. Poti sa dai la orice facultate dupa.

Poti sa termini filologie si sa dai la politehnica, nu te opreste nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența este de o virgulă