| JetBlueJet a întrebat:

Daca folosim doar 7% din creier...de ce restul nu este indepartat?
~De exemplu unele animale au "renuntat" la coada deoarece nu mai aveau nevoie de ea.
* http://javra.eu/......ea-levita/
Care-i parerea voastra?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De fapt, tot creierul conteaza.

| alexandrualind a răspuns:

Asa suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mno,hai ca te ciopartesc eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

N ai chef de glume, inteleg.Pai si partea creierului care "nu o folosim", de fapt, e utila la ceva, nu sta doar ca sa ocupe spatiu.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Imi este somn.Si sa adorm mai repede ma uit la documentare.
Csf n-ai csf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare că folosirea a doar 10% din creier este un mit. Adevărul este ca folosim 100% din creier, doar că taskurile pe care le execută crierul solicită doar anumite zone din creier la un moment dat. Îmi imaginez că doar în cazul unui atac epileptic creierul este activat într-o proportie mult mai mare decat ii este necesar organismului in acel moment. Se pare ca multe articole aparute pe internet au doar un scop manipulativ, de dezimformare, fiind mai putin, pana la deloc sustinute de dovezi stiintifice. Pentru mai multe detalii pe subiectul asta poti consulta o carte: 50 de mituri ale psihologiei populare

| MistretulPufos a răspuns:

Eu am inteles ca folosim mult mai mult...ma rog

| antrenorfericirero a răspuns:

Se pare că folosirea a doar 10% din creier este un mit. Adevărul este ca folosim 100% din creier, doar că taskurile pe care le execută crierul solicită doar anumite zone din creier la un moment dat.
Îmi imaginez că doar în cazul unui atac epileptic creierul este activat într-o proportie mult mai mare decat ii este necesar organismului in acel moment.

Se pare ca multe articole aparute pe internet au doar un scop manipulativ, de dezinformare, fiind mai putin, pana la deloc sustinute de dovezi stiintifice. Pentru mai multe detalii pe subiectul asta poti consulta o carte: 50 de mituri ale psihologiei populare

| eviiil a răspuns:

Nu folosim 7% din creier.Asa spun cretinii de savant.Un muschi se atrofieaza daca nu este folosit.In general orice lucru care nu este benfic corpului sau este in plus acesta incearca sa il elimine sau iti da anumite simptome cum ca ceva nu este in regula.Ma gandesc ca si cu creierul e la fel thinking