| utilizator9 a întrebat:

Daca incepi o facultate la buget si nu o termini, a doua pe care o incepi va fi la taxa?

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, o faci la taxa atatia ani cati ai facut la buget pe prima.

| Laura a răspuns:

Plăteşti doar contravaloarea studiilor făcute. Dacă la buget ai făcut un semestru, un semestru plăteşti.

| Adry05 a răspuns:

Si eu la fel am auzit si am o colega in situatia asta, deci presupun ca da.
Si daca o termini pe prima a 2-a e la taxa.

| Nightsky007 a răspuns:

Statul român permine absolvirea unei singure facultăți la buget, dar există o șmecherie:

Să spunem că ești student la facultatea de medicină, dar vrei să mergi la facultatea de drept.
Dacă ai făcut un an la medicină, la buget, și apoi renunți la facultate, retrăgându-ți dosarul, ai posibilitatea ca la drept să plătești un singur an, apoi să treci la buget.
La fel, dacă ai făcut 2 ani la medicină. La drept, plătești doi ani.

| utilizator9 explică (pentru Nightsky007):

Daca ma inscriu in acelasi an in care mi am retras dosaru?

| utilizator9 explică (pentru Nightsky007):

Doar daca ma inscriu la drept in acelasi an? Eu imi retrag dosaru din motive financiare, si as vrea sa ma apuc de drept mai tarziu...

| Nightsky007 a răspuns (pentru utilizator9):

Asta nu stiu, dar cred ca cel mai usor este sa intrebi la secretariatul facultatii.

| utilizator9 explică (pentru Nightsky007):

La secretariat nu vrea efectiv sa mi raspunda la nici o intrebare suplimentara.Mi a zis doar ca trebuie sa fiu personal dupa 30 de zile,daca are sau nu loc nu stiu ce sedinta,si ca mai are sa mi faca o fisa de lihidare, am intrebat o si alte lucruri si a zis ca nu are de unde sa stie, i am zis big grinoamna, sunteti secretara, ar trebui sa stiti,...a zis ca nu e obligata sa imi spuna. Asta e lumea in care traiesc.

| utilizator9 explică (pentru Nightsky007):

Exista un regulament pe care daca il citesti cu atentie iti dai seama ca il nuanteaza dupa bunul lor plac