| Mariansrn a întrebat:

Dacă la vârsta de 16 ani, am săvârșit infracțiunea de furt si am primit 2 luni de supraveghere, as putea candida la Școala de Agenți de Politie?
În prezent am 21 ani.
În cazierul judiciar nu îmi apare fapta,probabil ca apar doar la ei în baza de date.
Dacă pot candida, trebuie mentionata fapta în autobiografie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La prima intrebare ti-am raspuns in mesajele pe privat.
Si fapta trebuie mentionata in autobiografie, daca nu o mentionezi ar insemna sa minti prin omisiune, vei fi descoperit la verificare si nu cred ca iti va fi acceptata candidatura.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu ai cazier si asta ar fi in avantajul tau.
In ce priveste omisiunea unei asemenea fapte di autobiografie este grava si se poate considera mintit si te descalifica imediat.

| catalin09023 a răspuns:

Ți se pare normal, de la furat să treci la poliție? rolling on the floor)
Cum o să rezolvi dosarele penale privind săvârșirea infracțiunii de furt/ cum o să fii văzut de cei din comunitatea ta, care, probabil, te cunosc =) Sincer, ar fi o pată pentru Poliție.
Condiția este să nu fii avut antecedente penale (poți verifica). Tu având, ai șanse mari să nu poți fi polițist.