| Etrius a întrebat:

Bună. Am terminat postiliceala medicală împreună cu modulul psiho pedagogic. Nu îmi găsesc nici un loc de muncă în domeniu, în județul în care locuiesc.
Ce pot face având în vedere că am acel modul psiho pedagogic? Pot să predau la o scoală biologie? sau la o grădiniță pe funcția de educator puericultor? Practic, ce funcții pot ocupa cu pregătirea mea actuală?

4 răspunsuri:
| Anabellasos a răspuns:

Hei! Modulul respectiv cum l-ai obținut?

| Etrius explică (pentru Anabellasos):

Am facut postliceala la feg, si a fost practic inclus in curiculumul respectiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, te orientezi si tu ce gasesti disponibil in judetul tau, ori te reprofilezi.

| Etrius explică:

Am aflat răspunsul. Deci practic cu postliceala( dacă ai făcut acele materii de educator puericultor) ai o bază. cu baza aceasta tu ai dreptul de a da titularizarea pentru puericultor, de asemenea examenul pentru profesor suplinitor(dacă nu ai prins titularizarea).
Însă, trebuie să faci un curs bonus după ce dai examenul de suplinitor. Acest curs durează în jur de 2 luni si se plăteste (aprox 800 de lei -2024). După ce ai acest curs si titularizarea practic ai aceleasi drepturi ca orice profesor. Deci persoanele care nu-și găsesc un loc de muncă în domeniul medical, se pot reprofila relativ ușor (cu postliceala medicală, modulul pedagogic si modulul acela de puericultor) prin sustinerea unui curs si atestarea printr-o serie de examene, în special cel de titularizare. (întreabă la ISJ-ul judetului unde locuiesti)
Spor happy