| LadyDeny a întrebat:

Daca ma duc pe profil de biochimie voi face multe reactii in liceu? e greu aceest profil? se merita sa ma duc pe el?

2 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

"Voi face multe reactii in liceu?"laughing
Eu la profilul asta sunt. Daca e greu sau usor, depinde de nivelul liceului si de cat de mult iti dai tu silinta.
Clasa a 9-a e relativ usoara(la chimie faci chimie anorganica, adica se continua cu ce-ai facut si intr-a 7-a si a 8-a in mare).
Dintr-a 10 si pana intr-a 12-a se face chimie organica.La inceput pare foarte usoara,dar dupa ce te ia cu toate categoriile de hidrocarburi(alcani, alchene, alchine, alcadiene), fiecare cu caracteristicile ei, fiecare cu metodele ei de obtinere, fiecare cu proprietatile ei chimice(over9000!) si fizice....si dupa mai incepe si cu alcooli,fenoli,amine, aldehide, cetone... AAARGH *mind blown*
Dar daca inveti tot, de la prima pana la ultima, pare usor. Partea naspa e ca daca ai ratat una, n-o vei intelege pe urmatoarea, nici pe urmatoare dupa ea...and so on.
Deci daca-ti place, nu esti lenesa si te pricepi, du-te.

| BideuSeIntoarce a răspuns:

Dupa parerea mea merita sa te duci la el si este un profil usor.