| anonim_4396 a întrebat:

Daca merg la Facultatea de Medicină, departamentul de asistenta medicala generala(4 ani), NU la postliceala, am sansa sa imi gasesc loc de munca mai repede si ceva mai bine plătit?

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu exista facultate de medicina cu departament de asistenta medicala. Exista facultate de asistenta medicala in cadrul universitatii de medicina si farmacie.
Si raspunsul e da, asistentii medicali care au facultate sunt platiti mai bine decat cei care au postliceala (la stat stiu sigur ca asa e, la privat cred ca depinde de spital). Si la gasirea unui loc de munca facultatea poate constitui un avantaj, dar in vremurile noastre posturile de asistenti se ocupa mai mult pe pile si relatii pentru ca sunt posturi putine si concurenta e mare.
Si inca ceva, la privat nu inseamna ca e mai bine. De ex am o cunostinta care lucreaza la un spital privat pe 1600 lei si alta care lucreaza la Fundeni pe 4000 lei (dar acolo a gasit cu pile bineinteles, avea o ruda care lucra acolo, e greu sa te angajezi la Fundeni, am dat un exemplu).

| Denisa0954 a răspuns:

Mai bine plătit da, deoarece ai studii superioare comparativ cu cei de la postliceala. Dar mai repede nu, pentru ca majoritatea prefera pe cei de la postliceala pentru ca trebuie sa i plateasca cu mai puțini bani decât pe noi cei de la facultate. Plus ca au si ceva mai multa practica.