| Ellena2002 a întrebat:

Daca mie imi place matematica, ce meserii as putea invata?

7 răspunsuri:
| GabrieL98KiDD a răspuns:

Pai profesor de matematica, analist... sunt destule profesii care au legatura cu matematica dar chestia este chiar sa iti placa si sa o intelegi...tu in ce clasa esti?

| Ellena2002 explică (pentru GabrieL98KiDD):

Clasa a 8

| Ellena2002 explică (pentru GabrieL98KiDD):

Sunt in clasa a 8

| GabrieL98KiDD a răspuns (pentru Ellena2002):

Mda nu vreau sa fiu rautacios dar sincer si mie imi placea matematica in clasele 5 8 dar la liceu am nimerit un profesor care nu le prea are si materia este mult mai grea decat la generala eu sunt clasa a 12 pe profil matematica informatica deci stiu cum este, mai dureaza pana cand o sa te decizi tu unde vr si iti spun eu ca o sa te mai razgandesti tu poate...
Dar daca tie chiar iti place mult matematica atunci e foarte bine o sa ai multe posibilitatii dar nu prea cred ca poti stabili de pe acum ce vrei sa faci mai departe.
Eu sper sa iti placa la fel de mult matematica si sa te tii de ea.

| Ellena2002 explică (pentru GabrieL98KiDD):

Multumesc,apreciez raspunsul

| claudiualx18 a răspuns:

Matematica este doar un instrument pentru adevaratele stiinte. Aceasta iti deschide orizonturi. Probabil iti place sa faci calcule. Cand te pricepi la numere ai putea incerca ingineria, de obicei numai cu matematica, daca vrei sa faci ceva bani nu prea ai cum. Matematica iti trenuie in cadrul orcarei stiinte reale, iar ingineria abuzeaza de aceasta. Eu asta ti-as recomanda, inginer in orice domeniu vrei tu. Nu ar fi frumos sa creezi si tu ceva si sa te uiti cu mandrie spundu-ti : 'Eu am facut asta!'?