| AndreeaShrott a întrebat:

Am nevoie de ajutor.La ce profil ar trebui sa dau daca imi place lb romana,matematica, geografia, engleza, istorie chiar? Si cam ce as putea sa ma fac?(meserii)

Răspuns Câştigător
| robert8289 a răspuns:

Poi daca iti place romana, engleza, istoria trebuie sa dai la profil uman, specializare filologie; dar daca iti place mate, trebuie sa dai la profil real, specializare mate-info; cu geografia nu stiu cum e.
Ca meseri de la filologie dupa ce termini liceul stiu ca poti da la drept si te poti face jurist, avocat etc; poti deveni de asemenea profesor de istorie, engleza, romana.
De la mate-info te poti face profesor de mate, inginer, programator.
Cam atat stiu si eu sper ca te-am ajutat, nu uita de funda happy

4 răspunsuri:
| Dyutzza a răspuns:

Buna! Ai putea urma un liceu cu profil uman daca iti place lb romana, istoria si geografia insa la acest profil faci mai putina matematica, de ex la stiinte sociale faci doar 2 ore de matematica iar la filologie tot 2 ore pana in clasa a 11 a. Insa daca iti place foarte mult matematica ai putea urma si un profil real gen mate-info sau stiinte ale naturii unde faci matematica mai multa. In general aceste materii se studiaza la fiecare profil insa nu cu aceiasi intensitate, depinde ce materie iti place tie mai mult! Succes!

| Koalass a răspuns:

Pai daca iti place romana, geografie, engleza si istorie esti perfecta pentru stiinte sociale...matematica nu prea se face acolo

| Cocooos a răspuns:

Stiinte socialebig grin

| shtefy a răspuns:

Daca iti place lb romana si engleza poti da la filologie, bilingv daca iti place matematica poti incerca stiinte ale naturii dar acolo trebuie si biologie si fizica sa iti placa, daca iti place si istoria poti incerca stiinte sociale, parerea mea daca iti place cat de cat matematica ai putea merge pe stiinte ale naturii pentru ca ai o gama mai mare de optiuni dupa ce gati in a-ti alege facultatea/meseria. bafta