| Polinco a întrebat:

Daca nu iei bacu poti sa muncesti in strainatate? Aici in Romania nu poti muncii la unele joburi fara bac dar in alta tara poti?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In alte tari poti munci in posturi care bacu e obligatoriu in Romania si ei nu iti cer, doar sa te descurci si atat. La noi sant prosti cerand studii si bani de rahat...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Legal nu prea poti niciunde

| minrest a răspuns:

Nu prea te inteleg. Cine nu te lasa sa muncesti fara bac? Problema e ca nu poti face facultate, iar profesiile se invata la facultate. Evident, asta e valabil in Romania si in toate tarile din lume. Daca mai sunt planete locuite in Univers, fii sigur ca nici acolo nu poti face ce nu ai invatat. Dar nu te opreste nimeni sa inveti o meserie sau sa faci munci necalificate.

| xerxes1 a răspuns:

Nu prea ii intereseaza studiile, mai mult pun baza pe ce stii efectiv sa faci.
Se da proba de lucru.

| vladuss09 a răspuns:

Poti munci tot la niste joburi la fel de jos ca in Romania, doar ca in strainatate esti platit mai bine, dar trebuie sa cunosti limba din tara unde doresti sa muncesti.

| AnonimXnX a răspuns:

Intrebarea corecta e daca iei bacul poti munci si altundeva decat mcdonald, raspunsul e nu pentru ca iti cer experienta nu stau ei sa te invete pe tine pentru ca ei pierd, si slujbe mari cu 2000 lei poti gasi doar prin rude, prieteni si alte relatii care au lucrat si patronii au incredere in ei sa te bage

| yoloqerty a răspuns:

Greu in Romania