| Anonim20000000 a întrebat:

Poți sa muncești in străinătate dacă ai terminat Facultatea de Farmacie in România? Găsești greu un loc de munca? Salariile sunt ok?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La cules fructe, desigur!
Altfel, ai nevoie de niște echivalări

| newaccountbye a răspuns:

Da, absolvenții de facultate de farmacie din România pot să muncească în străinătate. În ceea ce privește găsirea unui loc de muncă, depinde de țara în care dorești să lucrezi și de cerințele pieței de muncă din acea țară. În general, în țările dezvoltate, cum ar fi cele din Europa de Vest, există o cerere mare pentru farmaciști și se pot găsi ușor locuri de muncă, dar este posibil să fie necesar să deții anumite calificări sau să îndeplinești anumite cerințe legale. În ceea ce privește salariile, acestea variază în funcție de țară și de nivelul de experiență. În general, salariile în țările dezvoltate sunt mai mari decât cele din România.

| AT08915 a răspuns:

Contează dacă țara respectivă îți recunoaște diploma de farmacist. Despre asta te poți interesa la biroul de acte din cadrul Universității pe care ai absolvit-o. Pe urmă, trebuie și să te interesezi despre cerințele jobului (studii, experiență, nivel de limbă etc.)