| AnaMaria2719 a întrebat:

Daca sunt deja clasa a 10-a la filologie, mai am vreo sansa sa devin invatatoare /educatoare? Daca da, ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Stiu ca asta e o mai veche framintare de-a ta, desi e inca devreme pentru ce vei face " dupa".
Solutii sint daca vrei sa devii invatatoare sau educatoare. Ai varianta de a urma sectia de " Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar (zi şi ID) " din cadrul Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei ( Universitatea Al. I. Cuza. Iasi ) si devii institutor ( invatator, educator cu studii superioare ).

http://admitere.uaic.ro/licenta-iulie-2012/#psihologie

Urmareste probele de admitere de pe site. O sa vezi ca apar si probe de aptitudini: muzica si dictie.
Mai ai si varianta mai larga de " Pedagogie" sau cea de " Psihopedagogie speciala".
Astea sint variantele de la Iasi. Tu urmareste site-ul universitatii de profil din centrul care ti-ar fi mai la indemina de urmat in viitor.
Oricum, sa stii ca si absolventii de liceu pedagogic sint urmariti de ideea de a termina si o facultate pentru ca, din pacate, asta a ajuns unul de criteriile de a-ti mentine jobul in scoli in invatamintul primar.
In concluzie, tot la facultatea de profil ai fi ajuns si daca alegeai intii liceul pedagogic.
Succes! : )

| LittleBugsBunny a răspuns:

Pai da ai putea sa fii profesoara de romana istorie etc daca dai la o facultate de profil pedagogie...

| Moora123 a răspuns:

Da, indiferent de profilul in liceu, poti sa mergi la o facultate in acest domeniu (pedagogie).

| AndreeaM18 a răspuns:

Da, profilul de la liceu nu contează aşa mult, doar te ajută puţin. Trebuie să urmezi o facultate de psihologie cu specialitatea pedagogie.