| Anonimul6763 a întrebat:

Daca sunt la un profil uman pot face fata la facultatea de agronomie Iași care are materii matematică, chimie etc sau te ia de la început și poți invata totul chiar daca nu ai prea multe cunoștințe în mate, chimie?

Răspuns Câştigător
| LisaJulie a răspuns:

Eu îți sugerez sa faci câteva meditații la matematica și chimie. Acum depinde unde vrei sa dai? La București sau Cluj este mai greu dar se face mai multa carte!

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nicio facultate din lumea asta nu "te ia de la zero" cu materii gen matematică sau chimie.

Facultatea este o instituție de învățământ superior, deci se presupune că ajungi acolo cu o bază solidă de cunoștințe.

Nu o să stea nimeni la facultate să-ți predea regula de trei simplă sau ecuația de gradul 1 cu o necunoscută.

| Anonimul6763 explică (pentru johnnny123):

Pai cum as putea sa fac fata, cu meditații?

| johnnny123 a răspuns (pentru Anonimul6763):

Habar n-am. Dar dacă timp de 12 ani nu te-a interesat deloc matematica, nu prea văd cum o vei învăța acum, chiar și cu meditații.

| Hyperion7 a răspuns:

Mmm,nu știu ce să zic, având în vedere că ai făcut în clasa a IX a și a X a, cel mai probabil nu te ia de la 0, asta in cazul in care profesorii au răbdare sau mai știu eu.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Depinde si de cat de bine intelegi matematica daca nu le ai cu matematica o sa iti fie foarte greu.
Uite, eu am var care a terminat liceul pe profil uman si la facultate s-a dus la inginerie insa a facut pregatire la materiile alea ce implicau matematica si a trecut cu brio facultatea.