| inatorul a întrebat:

Daca sunt olimpic la geografie daca am luat macar mentiune la olimpiada nationala nu mai trebuie sa dau proba scrisa la istorie si romana pentru academie?

Răspuns Câştigător
| Pati2500c a răspuns:

Trebuie sa le dai, geografia nu are treaba cu istoria sau romana, pe site ul academiei scrie ca trebuie sa obtii unul din premiile 1/2/3 sau mentiune la probele care se dau la academie respectiv romana istorie sau lb straina in liceu. Daca sa zicem ca Y a obtinut la liceu la olimpiada nationala la istorie premiu atunci Y nu o sa mai dea proba de admitere la istorie. Dar trebuie sa ajunga la nationala, adica sa treaca si de locala si de judeteana

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca intrebi de Academia de Politie. Va trebui sa sustii acele probe, de regula nu se sutine o proba doar daca ai obtinut premii sau mentiuni la materia respectiva.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu intrebi direct la academie?
Cine iti poate da un raspuns mai bun decat ei?

| inatorul explică (pentru Cosmin86):

Sunt clasa a10

| Cosmin86 a răspuns (pentru inatorul):

Si ce daca esti clasa a 10-a? Nu ai telefon?