| DataScience a întrebat:

O sa particip la Olimpiada de Matematica anul asta (clasa a XII-a). La nationala daca faci jumatate din punctaj/probleme iei mentiune, iar majoritatea facultatilor(care au legatura cu matematica. exemplu"mate-info", "inginerie", "robotica"...etc) te eticheteaza drept olimpic. Intrebarea mea este diploma de mentiune,loc 3, 2 sau 1 de la nationala se echivaleaza doar cu Admiterea Facultatii respective (te trece direct cu 10) sau echivaleaza bacul (ti-l considera ca ai luat 10) sau te baga direct la profilul care are legatura cu matematica? Adica daca eu iau la BAC 10 la mate, 10 la info si 5 la romana si ultima medie de intrare la facultate este 9, 8 (zic si eu un exemplu extrem)..ma baga direct la facultate daca am diploma de Olimpiada Nationala?(ca stiu ca pe majoritatea siteurilor facultatilor apar la admisi si cativa Olimpici 2-3)

4 răspunsuri:
| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

Olimpicii nu dau examenwinking

| DataScience explică (pentru RasturnicaSiTrixy):

Examenul de BAC te referi? laughing...scuze dar fiti mai expliciti!

| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

Olimpicii pe tara nu dau examenul de admitere la facultate... Daca esti olimpic si nu ai luat BAC-ul, nu ai ce cauta la facultate

| DataScience explică (pentru RasturnicaSiTrixy):

Eu nu am zis ca nu iau bacul...ma refeream ca iau un premiu la olimpiada nationala de mate si bacul il iau, dar cu media per total 6...Ma baga la facultate, daca ultima medie de intrare este zic si eu 9?