| Mateo112 a întrebat:

Daca termin Academia de forte terestre, pot lucra in M.A.I?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Da, poti, si cunosc personal multe cazuri de oameni care au trecut de la AFT la MAI.

| Ciprian09 a răspuns (pentru mODIN):

Da mi un exemplu cum au făcut asta te rog!

| mODIN a răspuns (pentru Ciprian09):

In ce sens? Nu e neaparat ceva complicat, s-a eliberat un post la Politie/SRI/STS etc. si ei au aplicat si au luat concursul. Eu sunt PCC, deci nu pot sa spun ca inteleg perfect procesul, dar am vazut multi fosti colegi trecand la MAI fara probleme.

| Ciprian09 a răspuns (pentru mODIN):

Prin concurs da, dar mutare directa din MapN în MAI nu se mai face din ceea ce știu eu! Degeaba termini AFT ul dacă vrei sa lucrezi în MAI, la un moment dat îți dai demisie dintr o parte și mergi în alta instituție!

| mODIN a răspuns (pentru Ciprian09):

Aaaaah, tu la asta te refereai? Pe de o parte, da, trebuie cumva sa iti dai demisia din armata, teoretic. Dar daca intrebi pentru ca iti faci griji ca va trebui sa achiti plata pentru studiile din academie, te asigur ca nu e nevoie, daca intri in MAI. Cunosc personal pe cineva care a terminat AFT si dupa s-a mutat la ceva gen SRI/STS, la 23 de ani, si nu a avut probleme cu asta.

| Ciprian09 a răspuns:

Pai una e MapN și una MAI.nu vad legatura!