| Dragos12211 a întrebat:

Daca termin Facultatea de Inginerie Electrica, am sanse sa imi gasesc un job ca si inginer proiectant? Ma intereseaza in special proiectant in programe CAD (spre ex. Autocad). Am observat ca majoritatea firmelor ce cauta Ingineri Proiectanti au ca si cerinte studii superioare in Mecanica sau Constructii etc. dar destul de rar in domeniul electric. Si daca se gasesc astfel de joburi sunt mai bine/slab platite?(nu este asa relevant asta dae doresc sa-mi fac o idee).

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai șanse.

| Frank51 a răspuns:

În orice domeniu poți fi proiectant, în inginerie electrică sunt mai multe ramuri, depinde ce proiectezi. Poți să proiectezi doar niște instalații simple pentru o casă, sau poți să proiectezi planul unei fabrici, unde în plan sunt incluse motoare și contactoare trifazate.
https://youtu.be/xxJbvjmmRmM

| Lukasssz a răspuns:

Da, aceasta facultate este foarte utila, iti poti gasi de munca in Romania, cat si in afara ei.

| dinaprilie a răspuns:

Un singur cuvant: electricitate. Se va "vinde" acest domeniu pana se va sfarsi planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista si proiectanti pentru electrice, stiu ca exita un soft pe care l-am vazut folosit. E o diferenta totusi intre electronice & electrotehnica, si inginerie electrica. Aia de la electronice invata mai mult si sunt mai respectati dar lucreaza cu circuite mici. Faza aia cu mecanica e pentru ca sunt foarte multe piese mecanice care trebuie inventate pentru fiecare caz, tu nu ai legatura cu partea aia a industriei, tu o sa fii specializat pe ceva la care se gaseste de lucru foarte rar. In constructii da, poti sa faci niste scheme dar nu proiectezi mare lucru pe partea electrica