| MihaiAlexandruEnache a întrebat:

Daca termini Academia de Politie poti pleca in strainatate, adica intr-o tara din Europa insa care nu este in UE?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Oricine poate pleca.

| onasis1961 a răspuns:

Poti pleca oricand, nu exista nici un impediment.

| CataC a răspuns:

Salut
Vad ca lumea raspunde de drag, ca e cu premii.
Academia de Politie se face in regim intern, cu scolarizare, cazare, masa, instructie asigurate de stat.
Pentru ca timp de patru ti se asigura gratuit cazare si hrana, semnezi un contract prn care te obligi ca la absolvire sa lucrezi 10 ani in cadrul Politiei Romane.
Poti renunta la a lucra, dar va trebui sa platesti o suma destul de mare pentru a acoperite cheltuielile suportate de stat pentru scolarizarea ta.
Mai multe detalii poti afla dand un email, vezi ca au site. Eu am patit-o acum 10 ani, n-am pus nici suma pentru ca intre timp probabil s-a modificat.
Multa Bafta

| MihaiAlexandruEnache explică (pentru CataC):

Da, am auzit ca esti obligat sa stai 10 ani in politia romana insa eu as fi de acord sa imi platesc anii cat am stat la academie. nu ar fi o problema dar daca eu plec, ma duc in tara respectiva si imi depun dosarul de angajare acolo, nu ma primeste? sau cum? in fond vorbim despre doua tari democratice, nimeni nu te poate obliga sa faci ce nu vrei