| Brieezer a întrebat:

Ce grad ai dupa ce termini academia de politie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Cei din politia demilitarizata n-au grade miltare ci profesionale si sunt subinspectori. Cei din partea militarizata sunt sublocotenenti.
iLuis da raspunsuri aiurea. Ofiteri sunt toti in afara de corpul subofiterilor, gradati-soldati, maistri militari si corpul generalilor.

| Brieezer explică (pentru Salontanul):

Aha,deci subofiter e

| Salontanul a răspuns (pentru Brieezer):

Nu. Subinspector este ofiter. Subofiterii ies numai cu liceu si scoala postliceala. Ofiterii ies cu facultate si inainteaza in grad pana la corpul generalilor. Uite aici gradele in politie, echivalarile cu gradele militare si grupele de corpuri: http://ro.wikipedia.org/wiki/Poli%C8%9Bia_Rom%C3%A2n%C4%83

| Brieezer explică (pentru Salontanul):

Ok.subinspector am vrut sa spun. Mersi!

| Salontanul a răspuns (pentru Brieezer):

Mersi si eu.

9 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Dupa ce termini Academia de politie ai gradul de ofițer.

| Brieezer explică (pentru RobertMoon):

Sunt mai multe grade de ofiteri! Cred ca subinspector de politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sublocotent.Am mai scris dar nu stiu de ce nu e raspunsul. Sublocotenent, o tresa galbena.

| simonika01 a răspuns:

Vei fi inferior politistilor de frontiera... atata stiu

| Hila_Stef_1996 a răspuns:

Din orice academie(studii superioare) iesi ofiter, iar primele grade de ofiter sunt: Armata-forte terestre si aeriene -sublocotenent; forte navale-aspirant.
Jandarmi si pompieri- tot sublocotenent.
Politie si politie de frontiera -subinspector.
Politia militara tine de fortele terestre si e o structura a armatei-deci tot sublocotenent.